Skip to main content

Likwidację abonamentu RTV oraz dobrowolne wpłaty na rzecz Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia proponują politycy PSL w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem ludowców media publiczne powinny być finansowanie z budżetu państwa.

– Pomysł pojawił się, ponieważ cały czas gnębi się ludzi, że nie płacą abonamentu. Dostają wezwania, ściga się ich komornikami – mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

PSL proponuje przede wszystkim zniesienie abonamentu RTV. Ludowcy chcą, żeby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł, z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, obrotu prawami do audycji oraz z reklam i audycji sponsorowanych.

Zdaniem posła PSL proponowane rozwiązania zapewnią środki na funkcjonowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, w których „jakość programów spada, ośrodki regionalne nie mają pieniędzy, dobrzy fachowcy odchodzą, bo nie ma im czym płacić”.

– Trzeba uzdrowić media publiczne, niech swoją misję wykonują – twierdzi Mieczysław Kasprzak.

– Na pewno znajdzie się też część obywateli, którzy zapłacą abonament. Jeżeli będą widzieli, że mają za co płacić, to zapłacą i będą chcieli wspierać dobre media. To swoisty test, media będą się starać o odbiorców, a odbiorcy się zapewne odwdzięczą – uważa poseł PSL.

Ludowcy chcą również abolicji dla osób, które zalegają z opłatami abonamentowymi. – Temat nierozwiązany jest od wielu lat, z tym trzeba skończyć. Ludziom trzeba dać spokój – dodaje poseł Kasprzak.