Skip to main content

Ludowcy są za zmianami w Konstytucji, ale nie za zmianą ustawy zasadniczej. – Apelujemy do Prezydenta o pilne spotkanie z partiami politycznymi. Chcemy poznać kierunek propozycji zmian Konstytucji – mówił na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W czasie obchodów Święta Konstytucji 3 maja Prezydent Andrzej Duda wyszedł z osobliwą inicjatywą. W 2018 r. miałoby się odbyć referendum konstytucyjne. Głowa państwa nie podzieliła się jednak żadnymi szczegółami swojej propozycji. Prezydent zaskoczył nie tylko opinię publiczną. Wielu posłów PiS dowiedziało się o idei z mediów.

Prezydent zapowiedział, że referendum miałoby się odbyć w 2018 r. Konkretnego terminu jednak nie wskazał. Zasadne jest pytanie czy chce je połączyć z wyborami samorządowymi. Ponadto ważne jest jakie konkretne propozycje zmian głowa państwa ma na myśli.

– Obecnie trudno komentować propozycje, której szczegółów nie przestawiono – mówił prezes PSL. – Musimy wiedzieć, czy prezydent przedstawi nowy projekt i jakie chciałby zadać pytanie w tym referendum. – Apelujemy do Prezydenta o pilne spotkanie z przedstawicielami wszystkich partii politycznych będących w parlamencie. Musimy wiedzieć jakie Prezydent ma plany wobec tego referendum – dodał.

Podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja o zmianach w ustawie zasadniczej mówił także prezes PSL. – Chcemy zmian w Konstytucji, a nie Konstytucji. Można poprawić tam pewne kwestie, które zapewnią w jeszcze większym stopniu partycypację społeczną i większą zasadę pomocniczości – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

– Propozycję zmian w Konstytucji traktujemy z wielką powagą. Chcemy, by wszelkie poprawki poprzedzała debata. Dotyczyłaby charakteru zmian, a odbyłaby się z udziałem różnych środowisk m.in. pracodawców, związkowców, naukowców, studentów, reprezentantów uczelni wyższych – dodawał lider ludowców.

Jak zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz Konstytucja nie jest dla polityków, a dla narodu. – Konstytucja wiąże ręce politykom po to, by nie zostały one podniesione na obywateli. Dzisiaj jako politycy nawet nie jesteśmy w stanie świętować wspólnie, a co dopiero zapisać jakiegokolwiek nowe artykuły Konstytucji – powiedział.

– Polacy oczekują, że w sprawach najważniejszych stronnictwa polityczne odrzucą swój interes partyjny i będą współpracować w szerszym zakresie. My jesteśmy zawsze gotowi do dialogu – podkreślił szef ludowców.

Propozycje ludowców do zmian w Konstytucji dyskutowano już podczas XII Kongresu PSL w listopadzie. Wpisanie województw i powiatów do ustawy zasadniczej, przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową, wybór powszechny Prokuratora Generalnego czy niezależności partyjnej kandydata na urząd Prezydenta, a także zwierzchnictwa Najwyższej Rady Sądowniczej nad sądami – to tylko kilka z propozycji ludowców.