Skip to main content

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia zaprezentowali 12 Gwarancji Trzeciej Drogi. To najważniejsze postulaty, które Trzecia Droga – koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 ma zamiar zrealizować w ramach programu wyborczego.

 

Po ogłoszeniu Wspólnej Listy Spraw, przedstawiciele Trzeciej Drogi zaprezentowali wspólnie 12 gwarancji. To najważniejsze sprawy, które koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 przyjęła za priorytetowe i wymagające najszybszej poprawy.

– Co może się zmienić po 15 października? Pierwsza, naczelna gwarancja, która jest wpisana w kodeks Trzeciej Drogi, to uczciwość i odpowiedzialność. Wobec obywateli, wobec Polski. Przedstawiamy 12 Gwarancji Trzeciej Drogi, które wynikają z naszego wspólnego programu, który zaprezentowaliśmy już kilka miesięcy temu jako pierwsza koalicja, pierwszy komitet wyborczy – Lista Wspólnych Spraw. Tam mówiliśmy, co zrobimy podczas pierwszych 100 dni rządów i w pierwszym roku rządzenia. Dzisiaj przedstawiamy konkretne gwarancje. To dwanaście prac do wykonania. Tę „stajnię Augiasza” trzeba będzie posprzątać – mówił dziś na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

12 Gwarancji Trzeciej Drogi:

1. Prosty i stabilny system podatkowy.

2. Oddech dla przedsiębiorców. Dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością.

3. Na edukację 6% PKB.

4. Koniec kolejek do lekarzy specjalistów.

5. Rodzinny PIT. Większa rodzina – niższe podatki.

6. Kobiety, do przodu!

7. Bezpieczeństwo żywnościowe. Koniec z napływem niekontrolowanej żywności z Ukrainy.

8. Zielona Polska. Tani prąd, czyste powietrze.

9. Asystent osobisty da osób z niepełnosprawnościami.

10. Mieszkanie w dobrej cenie. „Akademik za złotówkę” dla studentów spoza wielkich miast.

11. Państwo jako uczciwy pracodawca.

12. Nowoczesna armia. 50% Wydatków na modernizację wojska w polskich zakładach zbrojeniowych.

– Odwołujemy się do ludzi pracy, do ludzi przedsiębiorczych. Proponujemy dobrowolny ZUS, jeżeli firma wpada w tarapaty. Rolą państwa jest uchronić tę firmę, utrzymać, a nie dokładać kolejne podatki. Podwyżka ZUS w 2022 roku była najwyższa w historii. Do tego doliczmy tak zwany podatek zdrowotny, czyli składkę na opiekę zdrowotną. Ten podatek też musi wrócić do starych zasad, z możliwością odliczenia składki. Stawiamy na przedsiębiorców. Jesteśmy partią polskich przedsiębiorców, rolników, rzemieślników, małych działalności gospodarczych i działalności jednoosobowych. To jest nasz elektorat, to są ludzie, o których głosy prosimy, będziemy Waszym reprezentantem – zadeklarował prezes PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił nie tylko o przedsiębiorcach, ale też o równym dostępie do edukacji: – 6% PKB na edukację. To działanie, które przyświeca nam, jako pokoleniu ojców, pokoleniu matek, myślenie o naszych dzieciach. Polska szkoła w żaden sposób nie gwarantuje poczucia bezpieczeństwa, nie stawia też na przyszłość. Program jest przeładowany i niedostosowany do potrzeb młodych ludzi. Rodzice płacą średnio po 3 tysiące złotych za korepetycje. To wstyd, że tyle osób musi korzystać z dodatkowej pomocy, wstyd dla państwa polskiego, że szkoły publiczne nie są w stanie zapewnić edukacji na takim poziomie, żeby nie trzeba było uczyć się po nocach. Równy dostęp do edukacji to jest zobowiązanie konstytucyjne. To jest też nasze zobowiązanie. Wnioskujemy też o ciepły posiłek dla każdego ucznia, o naukę języka angielskiego pięć razy w tygodniu i szkołę bez polityki i partyjnych wpływów. Nasze hasło „dość kłótni, do przodu” jest potrzebne szczególnie w szkołach. Naszych dzieci nie wolno zarażać chorobą nienawiści. 

Władysław Kosiniak-Kamysz wspomniał też o zmianach, które nastąpią w służbie zdrowia czy bezpieczeństwie żywnościowym. Poruszył sprawę wsparcia i równouprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami: – To bardzo ważny temat. Wsparcie i równouprawnienie osób z niepełnosprawnością to ważna gwarancja Trzeciej Drogi. Są z nami i na naszych listach osoby z niepełnosprawnościami. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni. Zagłosujcie w tych wyborach, bo te wyborach są o Was. Jesteście równo-ważni. Nasz punkt, czyli osobisty asystent dla osób z niepełnosprawnościami, to też dofinansowanie warsztatów terapii zawodowej, środowiskowych domów samopomocy, zakładów aktywności zawodowej czy wprowadzenie na rynek pracy. Asystent ma służyć pomocą i dać szansę na pójście do pracy. To wielkie zobowiązanie państwa.

Nie zabrakło tematu modernizacji i unowocześnienia wojska: – Jesteśmy za zmodernizowaną armią. Na tym może zyskać nasza gospodarka. 50% kupowanego sprzętu musi pochodzić z polskich zakładów. 50% kupujmy za granicą. Rządzący tego nie poparli, mówią tylko o patriotyzmie gospodarczym.