Skip to main content

W całej Polsce trwają obchody Święta Ludowego. – Będziemy bronić samorządności i praw polskiej wsi – mówił podczas Lubelskich Świat Ludowych Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Święto Ludowe w Lubelskiem

Rodziny z dziećmi, sympatycy i politycy PSL oraz samorządowcy spotkali się z okazji Świat Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zgodnie z tradycją PSL obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościółku na terenie skansenu. Później odbył się Piknik Rodzinny. W uroczystościach udział wziął Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Obchody Świąt Ludowych były także okazją do przedstawienia planów PSL na najbliższe miesiące. Ludowcy zapowiadają walkę ze szkodliwą polityką PiS i upominają się o prawa rolników. PSL domaga się m.in. szybkiego wypłacenia odszkodowań dla sadowników i obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Ludowcy zapowiedzieli także dalsze działania w obronie samorządności.

– Mówiłem o złej ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, które nie tylko będą miały prawo do sprawdzania legalności funkcjonowania samorządów i podejmowanych przez nie decyzji, ale też zasadności tych decyzji i na tej postawie będą mogły odwołać włodarzy miast i wsi bez ostatecznego wyroku. To nie jest rola żadnego organu kontrolnego. To rola wyborców – stwierdził prezes PSL.

Podczas niedzielnej uroczystości nagrodzono odznaczeniami PSL osoby zasłużone dla ruchu ludowego na Lubelszczyźnie.

Lubuskie Święto Ludowe w Żaganiu

Wojewódzkie Święto Ludowe ziemi Lubuskiej odbyło się w tym roku w Żaganiu. Wśród gości był m.in. poseł Krzysztof Paszyk. Tradycyjnie obchody Świąt Ludowych rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ruchu Ludowego w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Po niej odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Podczas uroczystości politycy i samorządowcy PSL przypomnieli historię Święta, upomnieli się także o prawa polskiej wsi.

Zobacz także → Święto Ludowe w innych regionach Polski

Święto Ludowe było także okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które przez lata swoja pracą i postawą wspierali PSL oraz Ruch Ludowy w woj. lubuskim.

Na Podlasiu Święto Ludowe odbyło się w Zambrowie

W wojewódzkich obchodach święta ludowców udział wzięli politycy struktur krajowych i regionalnych. Wśród gości był m.in. europoseł, były minister rolnictwa i wicepremier Jarosław Kalinowski oraz poseł na Sejm Mieczysław Baszko. Tradycyjnie obchody świąt rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na plac Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości, gdzie przywitał ich prezes regionalnych struktur PSL Stefan Krajewski.

Zobacz także → Święto Ludowe – piękna tradycja Ludowców

Prezes wojewódzkich struktur PSL przypomniał historię święta ludowców. W 1939 władze sanacyjne zakazały publicznych obchodów święta, w czasie których dochodziło do chłopskich wystąpień antyrządowych. W okresie okupacji niemieckiej święto obchodzono było potajemnie w domach lub lasach, gdzie znajdowały się oddziały Batalionów Chłopskich. W czasach PRL, władze włączyły się w obchody uroczystości, żeby mieć nad nimi nadzór.

– Obecna władza również próbuje szukać korzeni w Ruchu Ludowym, ale my ludowcy nie pozwolimy na to aby Prawo i Sprawiedliwość próbowało nam wmówić, że jest kontynuatorem polskiego Ruchu Ludowego. To my członkowie i sympatycy PSL mamy prawo i obowiązek bronić idei i iść drogą ruchu ludowego – mówił Krajewski.