Skip to main content

Apelujemy do rządu, żeby zgodził się na włączenie prywatnego systemu zdrowia do leczenia chorób niecovidowych. Tym bardziej, że zablokował diagnostykę i leczenie wielu poważnych schorzeń. Życie i zdrowie Polaków może być zachowane – podkreślił w Sejmie wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.

Decyzja rządu PiS o ograniczeniu z powodu nowej fali koronawirusa, badań diagnostycznych i wykonywania lekarskich zabiegów jest zaniedbaniem i uderzeniem w ludzkie zdrowie i życie.

– I nie usprawiedliwia zostawienie chorób onkologicznych, ponieważ Polacy chorują na szereg innych, bardzo poważnych chorób – stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.

Najwięcej Polaków cierpi i umiera z powodu chorób układu krążenia.

– Jeżeli rząd nie dopuszcza diagnostyki, badań i leczenia, to uderza wprost w nasze zdrowie i życie – zaznaczył poseł PSL.

Zdaniem ludowców przy braku wydolności publicznej służby zdrowia, należy wykorzystać potencjał sektora prywatnego.

– Proponujemy, aby rząd uruchomił prywatną służbę  zdrowia do leczenia chorób niecovidowych. Ten sektor ochrony zdrowia dysponuje bardzo dużym potencjałem. On jest zdolny do tego, aby leczyć nas z bardzo poważnych chorób – stwierdził Dariusz Klimczak. – Życie i zdrowie Polaków może być zachowane – dodał poseł ludowców.

Podobnie rząd postąpił przy wsparciu leczenia chorób kovidowych. – Dlatego w ten sam sposób powinien postąpić w przypadku chorób niekovidowych – zaznaczył wiceprezes PSL.

Poinformował również, że Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego podjął uchwałę wzywającą Radę Ministrów do natychmiastowego przygotowania i przyjęcia ustawy włączającej prywatną opiekę medyczną do systemu powszechnej ochrony zdrowia, na czas walki z pandemią koronawirusa. Według ludowców zrealizowane w ten sposób włączenie powinno być oparte o refundację ze środków NFZ-u kosztów prywatnych wizyt i leczenia.

– Apelujemy do rządu, żeby zgodził się na włączenie prywatnego systemu zdrowia do leczenia chorób niecovidowych. Tym bardziej, że zablokował diagnostykę i leczenie wielu poważnych schorzeń – podkreślił wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.