Skip to main content

Rząd zdecydował, że dla rolników oraz rodzin z kartą dużej rodziny limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie. Brzmi świetnie, ale zaproponowany limit 3000 kWh dla gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie za niski. – Zaproponowane przez rządzących limity zużycia gospodarstwo średniej wielkości wykorzysta w miesiąc, a nie przez rok. Potrzebne jest realne, a nie pozorowane działanie – powiedział poseł PSL, Stefan Krajewski.

Rząd zdecydował, że dla rolników oraz rodzin z kartą dużej rodziny limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie.

Brzmi świetnie, ale zaproponowany limit 3000 kWh dla gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie za niski. Należy go zróżnicować w zależności od kierunku produkcji gospodarstwa z podziałem na produkcję roślinną i zwierzęcą, która wymaga znacznie wyższego pokrycia zapotrzebowania energetycznego.

– Zaproponowane przez rządzących limity zużycia gospodarstwo średniej wielkości wykorzysta w miesiąc, a nie przez rok. Potrzebne jest realne, a nie pozorowane działanie – powiedział w Sejmie podczas konferencji prasowej poseł PSL, Stefan Krajewski.

Czy jest szansa na to, by limit zużycia energii elektrycznej został zwiększony ?

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że jest to niemożliwe z uwagi na ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską. W jego opinii Bruksela nie zgodzi się na podwyższenie limitu.

– Rządzący nie wnioskują o zwiększenie limitów zużycia prądu przez rolników, a chodzą i narzekają. Kolejność powinna być taka: najpierw wniosek, później ewentualne narzekanie przy odmowie. Tutaj jest podobnie jak z KPO – na odwrót – stwierdził Stefan Krajewski.

– Złóżcie wniosek i wynegocjujcie wyższe limity – apelował poseł PSL.

ℹ️ Czytaj więcej –> Kompromitacja PiS ws. dopłat do nawozów

Ludowcy apelują również o odblokowanie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna staje się bowiem tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni.

ℹ️ Czytaj więcej –> Czas przejść na zieloną stronę mocy

– Rząd PiS zablokował rozwój OZE. Nie budowane są wiatraki na lądzie. Dziś słyszymy, że prezes Obajtek ma otworzyć jedną biometanownie. Trzeba dziś 741 takich zakładów, by zaspokoić potrzeby gazowe PL. W jakim czasie to nadrobimy? – pyta poseł Zbigniew Ziejewski.