Skip to main content

Stanisław Mikołajczyk dobrze przysłużył się Polsce, wolności i demokracji. Jest bohaterem ruchu ludowego i mężem stanu – powiedział w Dobrzycy podczas Zaduszek Mikołajczykowskich Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W niedzielę, 3 grudnia, politycy, działacze i sympatycy PSL przyjechali do Dobrzycy na 51. „Zaduszki Mikołajczykowskie”. W ten sposób od ponad 50 lat ludowcy czczą pamięć przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego i premiera rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościółku parafialnym p.w. Świętej Tekli, w którym Mikołajczyk zawarł w 1924 r. związek małżeński z Cecylią Ignasiak. Później ludowcy złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym byłemu premierowi. W uroczystościach wzięło udział ponad 30 pocztów sztandarowych zarządów gminnych, miejskich i powiatowych PSL z całej Wielkopolski.

Tegoroczne Zaduszki Mikołajczykowskie mają szczególny wymiar ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako szef rządu RP na emigracji w październiku 1944 roku Mikołajczyk uczestniczył w konferencji trzech mocarstw, gdzie mówiono m.in. o kwestii polskiej po zakończeniu II wojny światowej.

– Stanisław Mikołajczyk dobrze przysłużył się Polsce, wolności i demokracji. Był najodważniejszy, gdy inni bali się nawet podjąć rozmowy. Jest bohaterem ruchu ludowego i mężem stanu – mówił w Dobrzycy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Stanisław Mikołajczyk nie był tylko premierem rządu na uchodźstwie, ale również prowadził PSL, jedyną siłę opozycyjną przeciwko komunistom w sfałszowanych wyborach w styczniu 1947. Zdaniem prezesa PSL, jest dużo analogii w wydarzeniach dzisiejszej Polski do sytuacji w kraju w okresie międzywojennym.

– Nie chciano wówczas stworzyć rządu jedności narodowej, sanacja miała przekonanie o swej nieomylności. I dziś, mam takie wrażenie, że przekonanie o nieomylności panuje wśród tych, którzy rządzą Polską, co doprowadziło do tego, że Polska jest krajem podzielonym. To w efekcie zmierza do zguby, a przecież naszym zadaniem jest przywracanie Polsce braterstwa – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL zaapelował także o świętowanie 100-lecia niepodległości włącznie z wzięciem odpowiedzialności za przyszłość Polski lokalnej.

– Dzisiaj małe ojczyzny należy chronić przed zakusami tych, którzy chcą scentralizować Polskę. To tutaj mają być gospodarze i oni mają decydować, jak się rozwija nasza lokalna społeczność. Dzisiaj trzeba odzierać obłudną maskę i propagandę, która szerzy się prawie każdego dnia. Nie możemy tkwić w zakłamaniu i w oszukiwaniu naszych rodaków, że przez 100 lat ruch ludowy nie zrobił nic dla Polski – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z tradycją Zaduszki Mikołajczykowskie odbędą się także w Poznaniu, gdzie został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.


 

9 grudnia 2017 r. – Zaduszki Mikołajczykowskie w Poznaniu

10:00 | Msza Święta celebrowana przez Ks. Bp. Zdzisława Fortuniaka w Kościele pw. Św. Wojciecha

11:00 | Oddanie hołdu i złożenie kwiatów przy grobowcu Stanisława Mikołajczyka i żony Cecylii na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan;

12:00 | Okolicznościowe spotkanie w Aulii Lubrańskiego UAM w Poznaniu, przy ul. Wieniawskiego.

 

„Nie traćcie wiary w lepszą przyszłość Polski.”

– Stanisław Mikołajczyk