Skip to main content

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL ponownie złoży projekt „Godzina dla Rodziny”, który zakłada o godzinę krótszy czas pracy dla jednego z rodziców opiekujących się dziećmi.


Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL ponownie złoży w Sejmie projekt „Godzina dla rodziny”.

Czym jest „Godzina dla Rodziny”? Zgodnie ze złożonym w zeszłym roku do Sejmu projektem ludowców, pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10. roku życia mógłby korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Rodzic tym samym zachowałby prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

Niestety, mimo apeli posłów PSL, z niezrozumiałych powodów politycy PiS złożyli wniosek o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu.

Czytaj więcej → Czym jest „Godzina dla Rodziny?

– My jednak nie składamy broni, nie poddajemy się. Chcemy ponowić ten projekt, z pewnymi modyfikacjami wynikającymi z rozmów z kobietami – zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Tym razem ludowcy chcą wprowadzić do projektu poprawki, które sprawią, żeby krótszy czas pracy obejmie również opiekunów dzieci starszych niż 10 lat.

Proponowane przez PSL zapisy to odpowiedź na potrzeby polskich rodzin. Polacy są jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Od przeciętnego obywatela Unii Europejskiej pracujemy średnio 3 godziny więcej. Taka sytuacja odbija się na naszym życiu rodzinnym, a szczególnie na najmłodszych. Coraz mniej czasu spędzamy właśnie z naszymi pociechami.

– Rodzice często nie mają czasu na spędzenie go ze swoimi dziećmi, nie mają czasu na pomoc im w lekcjach. Ten projekt to godzinę krótszy czas pracy dla rodziców i godzinę więcej dla dzieci, dla rodziny – podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz.