Skip to main content

Blisko 350 tys. rodzin straciło pomoc finansową z programu 500 plus. Dużą część stanowią samotni rodzice i najbiedniejsze rodziny, które o kilka złotych przekroczyły próg dochodowy. PSL apeluje, aby rząd wprowadził zasadę Złotówka za złotówkę lub podwyższył limit dochodów na osobę do 1000 złotych.


Rząd PiS oszczędza na najuboższych rodzinach. Odebrał im aż 1,3 mld zł. Stało się tak dzięki nowelizacji przepisu udzielania zasiłku na pierwsze dziecko. 500 zł miesięcznie otrzymywały te rodziny, w których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł.

Jednak mimo wzrostu płacy minimalnej kwota progu się nie zmienia. Dochodzi do sytuacji, w których rodziny tracą 6000 zł. rocznie, bo limin dochodu przekroczyli o 12 złotych. – 350 tys. dzieci nie otrzymuje już wsparcia z programu 500+. To nie jest kierunek, który my popieramy – uważa Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes PSL.

– Chcemy wprowadzenia uczciwej zasady Złotówka za złotówkę. Jeśli limit dochodów zostanie przekroczony o 10 złotych, rodzina dostanie wsparcie pomniejszone o te 10 złotych. Tego wymaga sprawiedliwość społeczna – podkreśla lider ludowców.

Według wyliczeń PSL projekt złotówka za złotówkę kosztowałby około 1 mld. zł. Jeśli rząd nie wprowadzi projektu ludowcy będą wnioskować o podwyższenie limitu dochodów na członka rodziny do 1000 złotych. – Wzrosła płaca minimalna, wzrosły ceny żywności. Również limit dochodów w programie 500 + powinien być wyższy – mówi poseł PSL Mieczysław Kasprzak.