Skip to main content

Chciałbym poinformować w imieniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Uczciwa Polska, że zebraliśmy ponad 120 000 podpisów pod tym projektem. Zostały złożone już, zgodnie z procedurą, do marszałek Sejmu – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Paszyk, pełnomocnik komitetu obywatelskiego „Uczciwa Polska”.

– Podczas zbiórki podpisów pod projektem Polacy wskazywali na swoje problemy: braku perspektyw na zakup własnego mieszkania, coraz większą dożyznę czy brak środków do życia na emeryturze. Nasz projekt wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom – dodała posłanka Bożena Żelazowska.

Własny kąt

Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt.

– Uczciwa Polska dba o przyszłe pokolenia. Dziś największą przeszkodą na założenie rodziny pozostaje brak własnego mieszkania. Proponujemy program Własny Kąt: niskooprocentowany (1,5%) kredyt hipoteczny z gwarancją wkładu własnego 100 tys. zł.  – wyjaśnił Krzysztof Paszyk.

Praca, która się opłaca

Uczciwa Polska docenia ludzi ciężkiej pracy. Wielu z nich w czasie szalejącej drożyzny PiS podjęło drugiej pracy, wyrabia nadgodziny czy założyło biznes po godzinach. Zwolnimy te aktywności z podatków i składek. Praca musi się opłacać.

– “Uczciwa Polska” to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę. Państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin – wskazał poseł PSL.

Dziedziczenie emerytur

Sytuacja seniorów staje się coraz trudniejsza. Wielu z nich samotnie zmaga się ze swoimi problemami. Musimy ich wesprzeć. Stąd nasza propozycja dziedziczenia emerytur współmałżonka.

– Dzisiaj dane mówią o tym, że ponad półtora miliona emerytów dotyka skrajna bieda. W wielu wypadkach to są właśnie osoby, które są wdowcami, wdowami, które nagle z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, postawione wobec dramatycznych wyborów: czy kupno lekarstw w aptece, czy opłacenie rachunków za mieszkanie – podkreślił poseł Krzysztof Paszyk.