Skip to main content

To, że kolejnym celem prezesa Kaczyńskiego jest zawładnięcie samorządami, chyba dla nikogo nie jest tajemnicą. PiS ma już prawie wszystko – parlament, rząd i prezydenta. Ale „prawie”, jak wiadomo, robi wielką różnicę.

Dlatego tym bardziej widoczna jest słabość PiS w samorządach. Musi to być solą w oku prezesa. Gdy więc rozprawił się już z publicznymi mediami i Trybunałem Konstytucyjnym, podporządkował prokuraturę i „zreformował” oświatę, bierze się za następny cel. Przed kilkoma dniami, zapowiadając zmiany w ordynacji wyborczej, dał wyraźny sygnał, co teraz będzie „na tapecie”: właśnie samorządy.

Transparentność i nadzór publiczny – tak podkreślane przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, to mydlenie oczu wyborcom. – Chcę, aby każdy obywatel mógł zobaczyć, co się dzieje w lokalu wyborczym – mówił w wywiadzie dla TVP Szczecin. Czyżby pan Prezes zapomniał, że przezroczyste urny w lokalach wyborczych i transmisje na żywo przez internet już obowiązują? Sejm wprowadził je nowelizacją prawa wyborczego w 2015 roku. Czy nie chodziło o to, by na tym tle zbladła druga kwestia – chęć powrotu do głosowania na listy partyjne we wszystkich gminach do 20 tysięcy mieszkańców i wprowadzenie dwukadencyjności wójtów/burmistrzów i prezydentów?

Logika partii rządzącej jest prosta – wprowadzając dwukadencyjność, „wycina” zdecydowaną większość obecnie rządzących samorządowców, otwierając drogę dla swoich. Przywracając wybory proporcjonalne we wszystkich samorządach, każe wyborcom głosować na listy partyjne, a nie lokalnych liderów, bo tych rządzącej partii mocno brakuje. Zamiast na człowieka, chce więc przywrócić głosowanie na partyjny szyld.

Tylko jakie w tym wszystkim miejsce dla Suwerena? Gdzie prawo samych obywateli do decydowania, kto ma być ich wójtem/burmistrzem czy prezydentem? Czy ktoś, kto dobrze pracuje np. przez cztery kadencje i jest wybierany ogromną większością głosów w I turze, ma odejść, bo tak chce taka czy inna partia polityczna?

Ostatnie wybory pokazały, że jeżeli mieszkańcy chcą zmian, to potrafią je przeforsować, wybierając nowych ludzi. Ale jeśli uważają, że gmina/miasto jest rządzona sprawnie, nikt nie ma prawa fundować im zmian wbrew samym mieszkańcom.

Propozycja dwukadencyjności to nic innego, jak ograniczenie praw wyborczych. I w tym wszystkim dziwne jest tylko, że prezes wszystkich prezesów nie proponuje wprowadzenie dwukadencyjności posłów i senatorów. Czy dlatego, że w pierwszej kolejności uderzyłoby to w niego samego?

Adam Jarubas
Prezes PSL Świętokrzyskie
Marszałek województwa świętokrzyskiego