Skip to main content

Polskę gospodarną przeciwstawiamy Polsce marnotrawnej – mówili liderzy PSL i Polski 2050 Władysław Kosiniak Kamysz i Szymon Hołownia podczas konwencji polityczno-programowej „Trzecia Droga” w Grodzisku Mazowieckim. Politycy przedstawili „6 gwarancji Trzeciej Drogi”.

W sobotę 24 czerwca br. w Grodzisku Mazowieckim odbywa się konwencja pod tytułem „Trzecia Droga”. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawili zarys programu swojej koalicji na najbliższe wybory. Liderzy obu ugrupowań przedstawili koncepcje programowe dla wyborców, którzy „mają dość polaryzacji politycznej”.

– Jesteśmy tu po to, żeby zrobić trzy rzeczy: po pierwsze odsunąć PiS od władzy, po drugie stworzyć rząd pokoju, po trzecie od pierwszego dnia rządzenia weźmiemy się za rozwiązywanie problemów ludzi – oświadczyli politycy PSL i Polski 2050.

Liderzy obu ugrupowań przedstawili „6 gwarancji Trzeciej Drogi”.

  • Przedsiębiorcy

– Dla „Polski marnotrawnej” to „drobne cwaniaczki”. Dla nas to bohaterowie. Chcę wam podziękować, że nie zwinęliście żagli, że walczycie mimo przeszkód, że nie macie poczucia bezpieczeństwa. Wytrwajcie jeszcze cztery miesiące! – mówił lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział też lepsze prawo gospodarcze, pracy, do ubezpieczeń.

– Proste prawo, proste podatki, bez obiecywania złotych gór. Obiecuję docenić ciężką pracę – podkreślił lider PSL.

Zaznaczył też konieczność wprowadzenia „programu aktywnego rolnika”.

– Wprowadzimy program Aktywnego Rolnika. Trzeba go wreszcie docenić. Będzie miał pełne wsparcie, bo jest producentem, przedsiębiorcą i pracodawcą. Zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Przestanie być upokarzany – zaznaczył szef ludowców.

  • Rodzina

Potrzeba docenienia rodziny. Nie odbierzemy 500 plus, bo to jest filar bezpieczeństwa socjalnego, ale okazał się programem nieskutecznym, ponieważ nie zwiększył liczby urodzeń dzieci w Polsce.

Należy wprowadzić rodzinny PIT. Im więcej dzieci, tym niższe podatki.

  • Zdrowie

PSL i Polska 2050 zapowiadają zlikwidowanie nierówności w dostępie do lekarzy. Za przykład posłużył Lublin, gdzie na wizytę do endykrynologa można zapisać się dopiero na 8 listopada 2029 roku.

PSL i Polska 2050 proponują, by NFZ płacił za wizyty w prywatnych przychodniach, jeśli nie ma dostępu do państwowej opieki medycznej lub lekarza.

Wizyta u lekarza w 60 dni albo zwrot pieniędzy za wizytę prywatnie!

  • Szkoła i projekt Przyszłość Plus

Trzecia droga to 35 mld doinwestowania polskiej szkoły i oświaty, na ciepły posiłek dla dziecka, na psychologa w każdej szkole. Każdy 15-latek, powinien mówić komunikatywnie po angielsku – to posag, który ma prawo otrzymać od Polski na swoją przyszłą drogę.

Przyszłość+: 6% PKB na edukację. To 35 mld zł, niewiele większy koszt niż proponowana waloryzacja 800+.

  • Ekologia i energia społeczna

Nadmiarowe zyski zbierane przez energetyczne spółki nie idą dziś iść na wsparcie dla gmin, bloków, ludzi, którzy chcą budować zieloną energię i cieszyć się czystym powietrzem i niższymi rachunkami. Z trzecią Drogą na zielonej energii skorzystają ludzie, przedsiębiorcy i gminy. To po prostu niższe rachunki za prąd. Jako społeczeństwo mamy środki i technologię, ale przeszkodą w rozwoju OZE wciąż pozostają bariery administracyjne. Należy je znieść jak najszybciej!

  • Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Pycha i pogarda tego rządu nie zna granic. My to zmienimy. PEFRON, system orzecznictwa, chaos z punktami i kryteriami dot. tego, kto jest „trochę bardziej niepełnosprawny” – to jest podzielenie ludzi, to skłócenie ludzi. Osoby z niepełnosprawnością zamiast cieszyć się pomocą, walczą o nią. Wprowadzimy ustawę o asystencji osobistej. Jeśli oni są to w dużych miastach i skandalicznie opłacani. A my potrzebujemy osób z niepełnosprawnością, ich pomysłowości i przedsiębiorczości. Oni nie potrzebują litości tylko mądrego wsparcia!

 

Trzecia Droga prowadzi poprzez współpracę, poprzez merytoryczne rozwiązania najważniejszych problemów obywatelek i obywateli, ku lepszej Polsce. Trzecia Droga to gwarancja Polski gospodarnej i przeciwieństwo Polski marnotrawnej, jaką proponuje PiS. Trzecia droga to normalność i przyzwoitość.

– Bez Trzeciej Drogi nie będzie zwycięstwa nad PiS. Bez nas nie będzie prawdziwego pojednania i nie uda się zbudować Polski gospodarnej. Dziękuję, że jesteście z nami! – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.