Skip to main content

Dzisiaj w gabinecie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego wspólnie z liderami Koalicji Polskiej uroczyście podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy Koalicją Polską a partią regionalną Ślonzoki Razem – powiedział na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

We wtorek w Sejmie politycy Koalicji Polskiej podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Koalicją Polską a partią regionalną Ślonzoki Razem. – To jest rozwój naszej formacji. To jest szansa na budowanie racjonalnego centrum na scenie politycznej – stwierdził lider PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił ważne elementy współpracy dotyczące Śląska, jego historii, tożsamości i rozwoju społeczno-gospodarczego.

Pierwszym z nich jest ustawa o języku śląskim. – To jest nasze zobowiązanie wyborcze. I my dzisiaj potwierdzamy je jako zobowiązanie parlamentarne. Taką ustawę będziemy popierać, taką ustawę będziemy wnosić, za taką ustawą będziemy głosować i w Sejmie, i w Senacie –  zadeklarował lider PSL.

[tweet id=”1338811873962110978″ align=”center”]

Drugim elementem współpracy jest nauka historii Górnego Śląska w szkołach. – Równie ważnym elementem jest zabieganie o to, żeby ta historia była nauczana w szkołach, żeby ona nie zniknęła – zaznaczył szef ludowców.

Bardzo ważnym punktem porozumienia jest decentralizacji państwa, czyli oddanie samorządom jak najwięcej kompetencji i pogłębienie możliwości samostanowienia.

– My wierzymy w Rzeczpospolitą samorządową, Rzeczpospolitą zarządzaną z naszej małej ojczyzny. Samorząd gospodarczy jako emanacja i jako partner do dyskusji i pogłębienie integracji europejskiej – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1338812295087001601″ align=”center”]

Lider partii Ślonzoki Razem, Leon Swaczyna zwrócił uwagę na to, że dzisiaj wielu Polaków opuszcza Śląsk. – A my wraz z Koalicją Polską zrobimy wszystko, aby na ten Śląsk opłacało się powracać. Opłacało się tutaj bogacić i na naszym Śląsku rozwijać swoje talenty – powiedział Leon Swaczyna.