Skip to main content

Wymrożenia upraw, nowe ogniska ASF, brak ubezpieczeń dla rolników, a także rekompensat za straty. Taki jest dotychczasowy dorobek nowych władz PiS. Komisja ds. rolnictwa PSL rozpoczęła działalność od remanentu problemów, z jakimi mierzy się dziś rolnictwo w całym kraju.

Do tej pory nie wiadomo, czy rolnicy otrzymają rekompensaty za utracone uprawy przez majowe przymrozki. Aktualny jest postulat PSL, aby sadownicy otrzymali 2 tysiące złotych, a za straty w uprawach polowych był to najmniej 1 tysiąc zł.
Apele jak dotąd trafiają w próżnię.

Przeczytaj również → PSL: Domagamy się pomocy dla rolników

Kolejny problem, jaki wraca jak bumerang to nowe ogniska ASF. Dziś jest już ich w Polsce 28. Trzy najnowsze pojawiły się w woj. lubelskim i podlaskim. Min. Jurgiel oprócz zapowiedzi nic z tym problemem nie zrobił. Kolejne pytanie do obecnych władz dotyczy wsparcia rolników po przyjęciu przez UE ulg dla rolników z Ukrainy.

Ten pomysł, wspierany po cichu przez europosłów PiS gdy wejdzie w życie, uderzy bezpośrednio w naszych producentów rolnych. Czy otrzymają jakiekolwiek wsparcie? Na razie rząd w tej sprawie także milczy.

Przeczytaj również → PiS kapituluje w Brukseli. Problemy rolników

Kolejne problemy dotyczące producentów mleka albo brak ustawy o spółdzielniach rolników będą się nawarstwiać- podkreślali członkowie Komisji. O sprawy, o jakich rozmawiali, będą pytać zarówno przedstawicieli rządu, a także parlamentarzystów reprezentujących PiS.