Skip to main content

Dzisiaj, kiedy nie możemy się zdiagnozować, czy przeprowadzić operacji planowej w publicznym szpitalu, powinniśmy iść do prywatnej służby ochrony zdrowia. – A tam nie płacić z prywatnej kieszeni, ale rachunek za nas powinien zostać wysłany do Narodowego Funduszu Zdrowia – stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL, Dariusz Klimczak.

Minister zdrowia swoimi decyzjami wprowadził ochronę zdrowia w tryb awaryjny.

– Pacjenci mu tego nie wybaczą. Szczególnie Ci, którzy czekali na planowane operacje czy na bardzo poważne badania diagnostyczne czy operacje planowe. Jest rozwiązanie. Włączenie prywatnego systemu ochrony zdrowia do obiegu publicznego – powiedział w Sejmie na konferencji prasowej poseł PSL, Dariusz Klimczak.

– Dzisiaj, kiedy nie możemy się zdiagnozować, czy przeprowadzić operacji planowej w publicznym szpitalu, powinniśmy iść do prywatnej służby ochrony zdrowia. A tam nie zapłacić z prywatnej kieszeni, ale rachunek za nas powinien zostać wysłany do Narodowego Funduszu Zdrowia – stwierdził poseł PSL.

Dlaczego?

– Bo w dalszym ciągu płacimy składki zdrowotne. A to Państwo swoją decyzją , rząd Prawa i Sprawiedliwości zamyka dla nas drogę do diagnostyki i leczenia planowego – wyjaśnił poseł ludowców.

Zdaniem posła, w dobie działania pandemii koronawirusa i bardzo trudnej sytuacji służby zdrowia, pieniądze z opodatkowania OFE powinny trafić na ochronę zdrowia.

– Fachowcy szacują, że będzie to od 11 do 22 mln złotych. Wszystkie te pieniądze powinny wylądować w systemie ochrony zdrowia – podkreślił Dariusz Klimczak.

Wiceprezes PSL przypomniał również, że na służbę zdrowia miały być przeznaczone wpływy z w prowadzone przez rząd podatku cukrowego.

– Wynik za styczeń 2021 r. to prawie 80 mln zł. Żądamy od ministra zdrowia  przedstawienia na jakie konkretnie cele zostaną przeznaczone te pieniądze? Ponieważ w zapowiedzi wprowadzenia tego podatku, było powiedziane, że pieniądze z opłaty cukrowej będą przeznaczane na ratowanie zdrowia Polaków – przypominał Poseł Klimczak.

Mówimy „sprawdzam”!

– Pan minister zdrowia i pan premier Morawiecki powinni nam przedstawić szczegółowy wykaz, na co te pieniądze pójdą? – zaznaczył Dariusz Klimczak.

Dzisiaj, w bardzo trudnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia musimy liczyć każdą złotówkę.

– Dlatego my, jako klub Koalicji Polskiej będziemy rząd sprawdzać. Bo wiele działań, wiele opłat, wiele dodatkowych podatków rząd pod zasłoną szczytnego celu, czyli wspierania systemu ochrony zdrowia – zapowiedział poseł PSL Dariusz Klimczak.