Skip to main content

Ponad 700 działaczy i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego uczestniczyło w sobotę w świętokrzyskiej konwekcji ludowców. To był prawdziwy pokaz siły PSL. Największa sala Centrum Konferencyjnego Targów Kielce zapełniła się do ostatniego miejsca.

Gospodarz konwencji Adam Jarubas, marszałek województwa oraz prezes PSL w regionie zaprezentował program partii na wybory samorządowe. Jako główne wyzwanie dla świętokrzyskich samorządowców na nadchodzącą kadencję wskazał zatrzymanie wyludniania się województwa. Jednym z czynników, który ma to sprawić ma być podniesienie poziomu edukacji oraz wsparcie dla lokalnych firm . – By mogły lepiej płaciły swoim pracownikom – zaznaczył marszałek Adam Jarubas.

Zapewnił, że ludowcy będą w szczególny wspierać młodych mieszkańców województwa. – Konieczne jest także zapewnienie rodzinom opieki nad dziećmi do lat trzech, co pozwoli łączyć rodzicielstwo z aktywnością zawodową. Proponujemy bezpłatne żłobki, darmową komunikację dla dzieci i kluby malucha – wyliczał marszałek.

PSL chce też poprawić jakość i dostępność do ochrony zdrowia. Dlatego ludowcy chcą trwale wyeliminować smog. – Nowe piece kosztują tyle, że nie stać na ich zakup przeciętnego Polaka. Proponujemy zwiększyć dofinansowanie z 30 do 75 procent, a nawet do 100 procent po spełnieniu kryterium dochodowego – powiedział Adam Jarubas.

Ważnym elementem programu jest zwiększenie dochodów rolników. – Tej sprawy nie możemy pokpić, bo 50 procent dochodów gospodarzy na wsiach stanowią dopłaty unijne – podkreślił Adam Jarubas. – Jesteśmy tutejsi, pracujemy w gminach, powiatach i województwie. To mieszkańcy od lat powierzają nam odpowiedzialność za sprawy regionu i z tego zobowiązania wywiązujemy się najlepiej, jak potrafimy. Marzymy o lepszej Polsce, która jest naszą wielką, wspólną sprawą, o Polsce przyjaznej dla obywateli, Polsce silnej przedsiębiorczością i pracowitością swoich mieszkańców – mówił Adam Jarubas.

– Przed nami trudna kampania, bo przeciwnik nie zna żadnych zasad i nie cofnie się przed kłamstwem i propagandą. I dlatego musimy być silni. Bądźmy blisko ludzi. Najmocniej kochamy Świętokrzyskie i znamy ludzi. Jeśli wyjdziemy z otwartym sercem i wyciągniętą dłonią, wygramy te wybory – stwierdził Adam Jarubas.

Bardzo mocne przemówienie, które rozpaliło emocje na sali do czerwoności wygłosił prezes PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider ludowców bardzo mocno zaatakował Prawo i Sprawiedliwość. Jego przemowę raz po raz przerywano oklaskami. – Dziś w Kielcach są inni goście. Ja się czuję jak u siebie, nie wiem jak oni. Bo to wstyd jeździć w momencie, kiedy tak wiele rzeczy się obiecywało, ale nic nie zrealizowało. Obiecywali rozmowę z Polakami, że będą słuchać, a zapomnieli o tym, ale nie zapomnieli o premiach i nagrodach, w tym są naprawdę dobrzy i teraz się obudzili. Chcę ostrzec rodaków: nie dajcie się nabrać na maskę pokory i pracowitości. Nie wolno się dać w tych wyborach oszukać politycznym faryzeuszom. Jesteście zwarci przy żłobie, silni w gębie i gotowi do ucieczki – grzmiał ze sceny Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał że dla ludowców sztandarowym punktem programowym na najbliższe oraz kolejne wybory jest projekt „Emerytura bez podatku”. – Seniorzy i osoby w dostojnym wieku potrzebują ogromnego wsparcia od państwa. To nasze solenne zobowiązanie. Nie wstąpimy w żadną koalicję, jeśli nie będziemy mieli zagwarantowanego zrealizowania tego naszego głównego postulatu – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jesteśmy u siebie i będziemy bronić małej ojczyzny przed zakusami scentralizowanego państwa autorytarnego. Będziemy bronić małej ojczyzny przed odebraniem kompetencji i funduszy. Nie jesteśmy idealni, ale jesteśmy najlepsi, bo Polska potrzebuje tego, co łączy, a nie dzieli, potrzebuje przywrócenia braterstwa i budowania wspólnoty – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.