Skip to main content

L Przygotowanie szpitali polowych, zabezpieczenie podstawowego sprzętu medycznego są wśród działań, które muszą być szybko podjęte – uważa lider PSL. Rząd i premier muszą skończyć z propagandą sukcesu walki z koronawirusem i przejść do realnych działań – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Rząd i premier muszą skończyć z propagandą sukcesu w walce z COVID-em, tylko przejść do realnych działań – stwierdził na konferencji w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zarzucił tym samym rządzącym, że zmarnowali ostatnie miesiące, które powinny być wykorzystane na przygotowanie do drugiej fali epidemii. – Nie został przygotowany plan pandemiczny, który byłby wdrożony w scenariuszu negatywnym, a ten scenariusz mamy w tym momencie – stwierdził lider PSL.

Klimczak: Potrzebna jest rządowa strategia walki z koronawirusem

Mechanizmy reagowania kryzysowego wg. ludowców

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 kolejnych zakażeniach koronawirusem. W sumie służby wykryły już od początku pandemii 130 tys. infekcji. Liczba ofiar wirusa przekroczyła z kolei próg 3 tys. Ostatnia doba to 35 zgonów. Z tego 32 są efektem współistnienia wirusa i innych chorób. W tej sytuacji prezes PSL wskazał rządzącym prewencyjne mechanizmy, jakie powinno wdrożyć odpowiedzialne państwo.

Szpitale polowe

Niezbędne jest przygotowanie szpitali polowych oraz wskazanie szkół, w których będą stworzone warunki do pobytu chorych na Covid-19, jeżeli liczba pacjentów przekraczałaby możliwości wydolności ochrony zdrowia.

[tweet id=”1315642465567887360″ align=”center”]

– W ten sposób będą stworzone warunki do pobytu chorych na Covid-19, jeżeli liczba pacjentów przekraczałaby możliwości wydolności ochrony zdrowia – wyjaśnił prezes PSL.

Zabezpieczenie podstawowego sprzętu medycznego

Ważne jest zabezpieczenie podstawowego sprzętu i różnego rodzaju produktów i elementów, koniecznych dla działania tego sprzętu takich jak odczynniki do badań, czy tlen do respiratorów.

– Bez tego, nawet największa grupa dobrze przygotowanych lekarzy po prostu nie zadziała – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premia dla bohatera

Pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, personel medyczny są już wyczerpani fizycznie pracą ponad ludzkie siły i najnormalniej w świecie powinni więcej zarabiać.

– Należy niezwłocznie zagwarantować wypłacanie lepszych wynagrodzeń pracownikom służby zdrowia walczących z koronawirusem. Dlatego wzywamy rząd PiS do przyjęcia naszej propozycji „Premia dla Bohatera”. – To realne wsparcie dla medyków – ocenił szef ludowców.

Koniec z leczeniem przez telefon

– Nie może być tak, że pacjenci są odsyłani po 200-300 km, że nie ma wskazanego miejsca, w którym pacjent z Covid-19 będzie mógł być leczony – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę także, że ochrona zdrowia musi utrzymać sprawność w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji innych chorób niż Covid-19. – Bez tego będziemy mieli przyrost zgonów spowodowany innymi chorobami. Koniec z leczeniem przez telefon, medycyna wymaga odpowiedzialności, medycyna wymaga kontaktu z pacjentem – dodał prezes PSL.

Powszechne szczepienia przeciw grypie

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oczekuje informacji od premiera ws. szczepionek na grypę. Informacja ta powinna odpowiedzieć na pytania: – Ilu seniorów zostało zaszczepionych? Gdzie są szczepionki, czy zostały dostarczone dla tych wszystkich, którzy tego wymagają z uwagi na wiek? – pyta Władysław Kosiniak-Kamysz.