Skip to main content

W imieniu branży turystycznej i mojego środowiska politycznego Koalicji Polskiej, zwracam się do Pana Premiera o wydłużenie ferii zimowych do 8 tygodni, o wprowadzenie testów dla pracowników i klientów hoteli oraz określenie jasnych reguł dla funkcjonowania turystyki. Funkcjonowania, a nie wegetowania i skazywania całej branży na gospodarczą śmierć – napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Większość Polaków negatywnie ocenia pomysł skumulowania ferii dla wszystkich województw w jednym terminie. Logika podpowiada, że to dążenie nie tylko do kryzysu gospodarczego, ale i ogromnego kryzysu społecznego. Skumulowanie ludzi w miejscach wypoczynkowych (z całej Polski w jednym, krótkim terminie) grozi zwiększeniem zakażeń wirusem COVID-19. Wydłużenie okresu feryjnego wydaje się więc być czynnikiem ograniczającym takie zagrożenie. Pomysł skumulowania ferii doprowadzi także do zapaści szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Z decyzją skumulowania ferii trudno się zgodzić i znaleźć jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie. Dlatego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę strategii działania.

[tweet id=”1334524545483595779″ align=”center”]

– Ze zdziwieniem przyjąłem decyzję rządu o tym, że tegoroczne ferie będą skumulowane w ciągu dwóch tygodni. Uważam, że to duży błąd. Apeluję do Pana o zmianę tej decyzji. Jeszcze nie jest na to za późno – pisze na wstępie listu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL wyjaśnił, że nie ma dnia, by nie interweniowali u niego przedstawiciele szeroko rozumianej branży turystycznej. – To tysiące, stojących dzisiaj na skraju bankructwa, firm. Nie chodzi tylko o właścicieli hoteli i pensjonatów, albowiem turystyka, to system naczyń połączonych. To również pralnie, gastronomia, przewodnicy turystyczni, biura podróży i wiele innych. Wszyscy zwracają się z apelem o wydłużenie ferii zimowych – zwraca uwagę prezes ludowców.

Badania wskazują na to, że źródłem transmisji wirusa były głównie szkoły, a nie turystyka, hotele czy pensjonaty.

– Rozumiem warunki, w których przyszło nam wszystkim działać. Nie ma tutaj rozwiązań idealnych, ale każdą niewłaściwą decyzję można zmienić. Przykładów nie trzeba daleko szukać. U naszych południowych sąsiadów ferie będą trwały ponad miesiąc – wskazał szef PSL.

– W imieniu branży turystycznej i mojego środowiska politycznego Koalicji Polskiej, zwracam się do Pana Premiera o wydłużenie ferii zimowych do 8 tygodni, o wprowadzenie testów dla pracowników i klientów hoteli oraz określenie jasnych reguł dla funkcjonowania turystyki. Funkcjonowania, a nie wegetowania i skazywania całej branży na gospodarczą śmierć. Rejony takie jak m.in. Małopolska, z której pochodzę, zostały objęte czerwoną strefą już od sierpnia br. i nie mają możliwości jakiegokolwiek zarobku od wielu miesięcy. Panie Premierze, działajmy – póki jeszcze nie jest za późno! – apeluje prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.