Skip to main content

LNa czas pandemii proponujemy wprowadzenie jednolitej stawki 5-proc. podatku VAT od wszystkich usług gastronomicznych. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych państwach – powiedział podczas briefingu w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier nie chce używać określenia „lockdown”, ale de facto on już istnieje. Szczególnie w branży gastronomicznej, która cierpi już drugi raz w tym roku. – To spowodowało, że 2 tysiące firm upadło, kilka tysięcy zawiesiło swoją działalność. Wielu restauratorów mówiło, że nie przetrwają drugiego lockdownu, a to właśnie ta branża jako pierwsza została zawieszona – podkreślił podczas piątkowego briefingu prasowego w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rolą opozycji jest nie tylko ocena sytuacji, ale proponowanie swoich rozwiązań. Po spotkaniach z przedsiębiorcami, z którymi PSL Koalicja Polska jest w stałym kontakcie, Władysław Kosiniak Kamysz proponuje kolejne rozwiązania w zakresie pomocy branży gastronomicznej.

– Na czas pandemii proponujemy wprowadzenie jednolitej stawki 5-proc. podatku VAT od wszystkich usług gastronomicznych, a po jej zakończeniu 8%. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych państwach – powiedział lider PSL.

Dodał, że dziś mamy trzy stawki VAT w gastronomii: 5%, 8% i 23%, które różnią się w zależności od rodzaju produktu. – To utrudnia prowadzenie działalności, rozliczenie takich podmiotów przez Ministerstwo Finansów, i izby skarbowe – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Większość krajów europejskich, także państwa dawnego bloku wschodniego wprowadziły już niższą stawkę na usługi gastronomiczne. Takie działanie jest już sprawdzone i dlatego zdaniem ludowców, Polska powinna zachować się podobnie.

[tweet id=”1324743349476220930″ align=”center”]

– Przygotowaliśmy projekt ustawy obniżający VAT w gastronomii. Złożymy taką poprawkę do ustawy covidowej, która jest zamrożona w komisji sejmowej – zapowiedział szef ludowców.

Zaapelował również do Marszałek Sejmu i do rządzących, aby Sejm zebrał się jak najszybciej, by przyśpieszyć prace nad ustawami pomagającymi zwalczyć skutki epidemii i pomagającymi przedsiębiorcom.

– Spotkajmy się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu i podejmijmy prace nad ustawą, która jest zamrożona. Musimy ją wprowadzić ponieważ tam są rozwiązania potrzebne dla przedsiębiorców – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.