Skip to main content

Wzywamy rządzących: usiądźcie wspólnie z przedsiębiorcami, z Izbami Gospodarczymi do rozmów. Potrzebna jest komunikacja, której obecnie nie ma – wezwał na konferencji prasowej w Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jesteśmy gotowi do współpracy. Możemy pośredniczyć w tych rozmowach – zadeklarował prezes PSL.

Przedsiębiorcy stracili cierpliwość do rządowych obostrzeń i braku pieniędzy na życie. W akcie desperacji i chaosu prawnego, lawinowo rozpoczęli obywatelskie nieposłuszeństwo i mimo obostrzeń otwierają swoją działalność. Szalę goryczy przelał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który wskazał, że regulacje ograniczające swobodę prowadzenia działalności nie mogą być regulowane przez rozporządzenia rządowe. Jedyną drogą jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Tymczasem rząd straszy odbieraniem pomocy z tarcz.

– Jest coraz więcej w branży turystycznej i gastronomicznej osób, które mówią: nie wytrzymamy kolejnego tygodnia z zamknięciem w lockdownie, jeżeli nie zostaniemy otwarci umrzemy z braku środków, będziemy musieli zwolnić pracowników, a biznesy, które prowadzimy przez całe życie upadną – powiedział w Krakowie lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał też, że przedsiębiorcy podejmują działania, które są aktem desperacji i robią to, co ratuje byt ich rodzin.

[tweet id=”1351143385634123779″ align=”center”]

Lider PSL zaapelował o zorganizowanie okrągłego stołu z udziałem przedsiębiorców i przyjęcie na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawy uruchamiającej gospodarkę w reżimie sanitarnym. Dodał, że okrągły stół powinien odbyć się jak najszybciej.

– Wzywamy rządzących: usiądźcie wspólnie z przedsiębiorcami, z Izbami Gospodarczymi zrzeszającymi autentycznych przedsiębiorców, którzy każdego dnia prowadzą działalność, do rozmów. Potrzebna jest komunikacja, której obecnie nie ma – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jesteśmy gotowi do współpracy. Możemy pośredniczyć w tych rozmowach – zadeklarował prezes PSL.

Zdaniem ludowców turystyka, gastronomia i hotelarstwo oraz inne usługi powinny być uruchomione z zachowaniem twardych zasad reżimu sanitarnego. Prezes PSL zarekomendował przyjęcie ustawy uruchamiającej gospodarkę w reżimie sanitarnym. Domaga się również informacji dla Sejmu i przedstawienie tej ustawy na najbliższym posiedzeniu Sejmu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

[tweet id=”1351142803317936129″ align=”center”]

Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej i przedsiębiorcy nie mogą dochodzić swoich odszkodowań, ale będą to robić na podstawie wyroków sądów administracyjnych. Dodał, że jeżeli usługi nie zostaną uruchomione z zachowaniem reżimu sanitarnego, to i tak np. restauracje zostaną otwarte pod pretekstem testowania produktów, a przedsiębiorcy będą szukać, jak mogą obejść prawo i funkcjonować.

Prezes PSL powiedział też, że nie widzi żadnych inicjatyw prezydenta Andrzeja Dudy, zwłaszcza w obliczu desperacji przedsiębiorców. – Powinien na jutro zwołać Radę Gabinetową, jeżeli widzi, co dzieje się z przedsiębiorcami – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.