Skip to main content

W ostatnich dniach wywiązała się głośna dyskusja o tym, w jaki sposób opozycja powinna przystąpić do zbliżających się wyborów. – My proponujemy, aby zacząć przekuwać tę dyskusję w czyny. Skierowałem dzisiaj list otwarty do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, żeby odnowić Pakt Senacki. Mamy inne spojrzenie na wybory do Sejmu, ale szukamy tego co łączy – powiedział w Sejmie na konferencji prasowej prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. partie opozycyjne zawarły tzw. „Pakt senacki” Lewica, PSL i PO zgodziły się nie wystawiać w poszczególnych okręgach przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Opozycja zdobyła wówczas większość w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzisiaj natomiast wywiązała się głośna dyskusja o tym, w jaki sposób opozycja powinna przystąpić do zbliżających się wyborów.

– My, jako PSL, proponujemy, aby zacząć przekuwać tę dyskusję w czyny. Skierowałem dzisiaj list otwarty do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, żeby odnowić Pakt Senacki. Mamy inne spojrzenie na wybory do Sejmu, ale szukamy tego co łączy – powiedział w Sejmie na konferencji prasowej prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Od czasu przyjęcia Paktu senackiego na polskiej scenie politycznej powstały nowe koła i ugrupowania opozycyjne. Ludowcy zwracają uwagę, że nie powinni one być pominięte w tak ważnym porozumieniu.

– Pakt senacki to przykład skutecznej strategii opozycji. Łączy ugrupowania, które go podpisały, ale także nowopowstałe koła i kluby. Kierujmy się zwycięstwem, nie porażką jak przy wyborach do PE. Wyciągnijmy pozytywne wnioski i szukajmy tego co łączy. Zapraszamy marszałka Grodzkiego, by podjął inicjatywę odnowienia tego porozumienia – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy nawołują do odnowienia Paktu na zbliżające się wybory.

– Uważamy, że marszałek Grodzki jest najodpowiedniejszą osobą, aby zorganizować potwierdzenie i odnowienie Paktu Senackiego. Mam nadzieję, że podejmie się tego wyzwania i w najbliższych dniach dojdzie do odnowienia Paktu na rok 2023, kolejne wybory i okres przygotowania kandydatów do wyborów senackich – podkreślił lider PSL.

Dziś Senat stał się ostoją demokracji, miejscem dyskusji środowisk pozarządowych i naprawiania prawa. Pierwszy raz w 30 latach uzyskał tak ważną rolę.

– Pokażmy, że potrafimy dalej współpracować. Odnowienie Paktu Senackiego z ugrupowaniami, które powstały w tej kadencji będzie takim jasnym sygnałem – wezwał prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

List otwarty prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego