Skip to main content

To nie jest to budżet, który odpowiada potrzebom zdrowotnym i gospodarczym Polski. Jest mniej środków na rolnictwo, dla służb państwowych, zdecydowanie za mało na ochronę zdrowia w warunkach pandemii koronawirusa – mówią ludowcy.

Poseł Krzysztof Paszyk na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że dobry budżet państwa jest „po pierwsze oparty na wiarygodnych, dobrych, przemyślanych, przepracowanych z ekspertami danych. A po drugie to, aby odpowiadał realnym, rzeczywistym potrzebom czasu i potrzebom Polek i Polaków”.

[tweet id=”1313804166951776257″ align=”center”]

– W przypadku zarówno nowelizacji budżetu na bieżący rok, ale co jeszcze ważniejsze naszym zdaniem ustawy budżetowej na przyszły rok – obydwa te elementy nie są do końca przemyślane, nie są do końca przepracowane – stwierdził Krzysztof Paszyk.

Służba zdrowia potrzebuje kroplówki

Posłanka Urszula Pasławska przypomniała, że rok temu wszystkie partie polityczne podpisały wspólne porozumienie tzw. „Pakt dla zdrowia”, który zobowiązywał wszystkich do tego, by na służbę zdrowia przeznaczyć 6,8 proc. PKB.

ℹ️ Czytaj więcejDramat w służbie zdrowia. Czas działać!

– Nie ma dzisiaj w budżecie państwa znaczącego wzrostu nakładów finansowych na ochronę zdrowia, która dzisiaj przeżywa ogromny kryzys – zaznaczyła posłanka. – Będziemy składać stosowne poprawki, aby wzmocnić system ochrony zdrowia, wzmocnić szpitale powiatowe i specjalistyczne, jak również POZ-ty, bo nie ma dzisiaj niczego ważniejszego niż zdrowie i życie człowieka – zapowiedziała Urszula Pasławska.

Nie ma zgody na dorzynanie polskiego rolnictwa

Poseł Dariusz Kurzawa podkreślił, że w budżecie na przyszły rok rząd nawet nie zastanawia się nad tym, aby zabezpieczyć polskich rolników.

[tweet id=”1313814801114693635″ align=”center”]

– 2,2% PKB na zbrojenia, a na polskie rolnictwo? Najniższy budżet od 2015 roku. Do tego PiS nadal proceduje szkodliwą dla polskiego rolnictwa ustawę zwaną „Piątką Kaczyńskiego”. Panie Premierze, samolotami Polacy się nie najedzą! Nie może być tak, że zbroimy się, chcemy walczyć z wrogiem zewnętrznym, a zapominamy o gospodarce – stwierdził poseł Kurzawa.

ℹ️ Czytaj więcejZbieramy podpisy pod apelem o weto dla „Piątki Kaczyńskiego”

Skok na pieniądze samorządów

Poseł Jarosław Rzepa zwrócił uwagę na to, że propozycja budżetowa na przyszły rok obniża subwencje dla samorządów. Tymczasem jesteśmy w stanie ogromnego kryzysu finansów samorządów. Analizy Związku Miast Polskich, związków samorządów różnych szczebli bardzo wyraźnie pokazują spadek wpływów podatków PIT i CIT.

ℹ️ Czytaj więcejPrezes PSL o wsparciu samorządów

– Rząd w żaden sposób nie zrefundował podwyżek dla nauczycieli w postaci zwiększenia subwencji. Co więcej, dzisiaj słyszymy, że rząd chce wręcz obniżyć subwencje dla samorządów. Tak być nie może. My mówimy, że samorządy ratują polskie inwestycje, samorządy inwestują i należy im się specjalne wsparcie – powiedział Jarosław Rzepa.

Zdaniem ludowców konieczne jest wsparcie inwestycji, zwiększenie subwencji oświatowej i zwiększenie dochodów samorządów.