Skip to main content

Dzisiaj przypada 50. rocznica śmierci Stanisława Mikołajczyka, lidera ludowców i premiera rządu RP na uchodźstwie. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, wraz z przedstawicielami klubu parlamentarnego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Mikołajczyka w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W ramach obchodów upamiętniających rocznicę śmierci odbyło się sympozjum poświęcone premierowi Mikołajczykowi.

Poseł PSL Marek Sawicki na sympozjum zorganizowanym przez PSL w Sejmie stwierdził, że Mikołajczyk należy do grona polityków, dla których wolna, niepodległa, sprawiedliwa i demokratyczna Polska była dobrem najwyższym. – Szkoda, że przez inne środowiska polityczne został zapomniany. W obliczu zawirowań, jakie mamy dzisiaj i prób łamania demokracji, zawłaszczania państwa przez PiS, a także historii, warto przypomnieć motto Mikołajczyka i znów zawołać: „nie traćcie wiary w lepszą przyszłość Polski” – powiedział poseł.

Jak mówił dr Janusz Gmitruk dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie, Mikołajczyk był bardzo pracowitym i inteligentnym mężem stanu. – To miłość do ojczyzny i szacunek, jakim ją darzył ukształtowały jego osobowość – mówił. – Trzeba też podkreślić fakt, że Mikołajczyk był doskonałym gospodarzem starającym się wciąż unowocześniać swoje gospodarstwo. Nie zostawiał tej wiedzy tylko dla siebie – dodał.

Prof. Romuald Turkowski patrząc na przedstawicieli szkół w Dobrzycy i Wągrowcu, które noszą imię Stanisława Mikołajczyka podkreślił jak dużym sentymentem darzył młode osoby jeden z najważniejszych liderów Ruchu Ludowego. – Był politykiem, który wiedział, że nowoczesna partia nie jest w wstanie rozwijać się bez młodzieży. Po wojnie przekazał całą swoją gażę poselską na Związek Młodzieży Wiejskiej – zaznaczył profesor Turkowski.

Z kolei dr hab. Arkadiusz Indraszczyk zwrócił uwagę na fakt, że S. Mikołajczyk doskonale wiedział, iż jedyną szansą rozwoju krajów środkowej Europy jest ich integracja. – To Mikołajczyk chciał integracji krajów środkowoeuropejskich. To on zaproponował stworzenie związku federacji krajów południowych w obrębie byłego cesarstwa Austro-Węgier. I to on był silnym orędownikiem utworzenia Związku Polsko-Czechosłowackiego.

Stanisław Mikołajczyk zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy zostały sprowadzone 2 czerwca 2000 roku do Polski i złożone na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.