Skip to main content

W sobotę, 10 grudnia, w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka. O pełne docenienie jego zasług dla Polski apelował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – Zwrócimy się do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Stanisława Mikołajczyka orderem Orła Białego – zapowiedział.

– Pamięć o Stanisławie Mikołajczyku to nie tylko poszanowanie dla samej jego osoby. To również podziw jego niezłomnej postawy wierności ideałom. Zawsze dbał o godność drugiego człowieka – mówił lider ludowców. – Zawsze szukał porozumienia, ale znał granice, których przekroczyć nie można – dodawał.

Prezes PSL nawiązał również do obecnej sytuacji w kraju. – Największym problemem dzisiaj w Polsce jest podział społeczny, brak wspólnoty w narodzie. To wielki grzech obecnie rządzących. Zadaniem dla nas, PSL, jest przywrócenie braterstwa i normalności w Polsce – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci Mikołajczyka rozpoczęła msza św. w jego intencji w kościele św. Wojciecha. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów na grobowcu Stanisława i Cecylii Mikołajczyków na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Obchody uświetnił występ Chóru „Poznańskie Słowiki”.

W uroczystościach brali udział m.in. europoseł Andrzej Grzyb, poseł Krzysztof Paszyk, Wojciech Jankowiak wicemarszałek wielkopolski , Jarosław Rzepa wicemarszałek zachodniopomorski , Stanisław Kalemba, Eugeniusz Grzeszczak, a także delegacje z całej Wielkopolski.

Ludowcy złożyli w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci przywódcy PSL i premiera rządu RP na uchodźstwie w rocznicę jego śmierci – 13 grudnia.