Skip to main content

Posłowie PSL przygotowali w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2020 rokiem Karola Wojtyły. Niestety Większość sejmowa PiS uznała pomysł ludowców za niepotrzebny. Wnieśli natomiast „swój” projekt uchwały ustanawiający rok 2020 rokiem … Jana Pawła II.

18 maja 2020 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, znanego światu jako papież Jan Paweł II. To nasz wielki rodak zasłużony w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu, kapłan, naukowiec, poliglota, etyk, działacz na rzecz ekumenizmu i pokoju na świecie.

W złożonym do Sejmu projekcie PSL czytamy, że „misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowoamerykańskie jak komunistyczne”.

Karol Wojtyła w duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice. Z jego inicjatywy w Asyżu od 1986 roku odbywają się cykliczne modlitwy o jedność chrześcijan, z udziałem reprezentantów wszystkich wyznań.

Nigdy nie zapomniał o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 roku ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowo – wschodniej Europie. To, że Jesień Ludów 1989 roku przebiegła bezkrwawo, jest w dużym stopniu zasługą działań i autorytetu Karola Wojtyły.

Ludowcy przypomnieli także, że Karol Wojtyła był gorącym zwolennikiem i orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

– Ogłoszenie roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły będzie oddaniem hołdu i honoru naszemu – wielkiemu rodakowi, a także okazją do przypomnienia jego nauki. Szczególnie ważnej w obecnych czasach, kiedy Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku – podkreślają politycy PSL.

Niestety Większość sejmowa PiS uznała pomysł ludowców za niepotrzebny. Wnieśli natomiast „swój” projekt uchwały ustanawiający rok 2020 rokiem Jana Pawła II. Koncepcja PiS jest zdumiewająco oryginalna i zapewne wymagała pracy najtęższych umysłów z ul. Nowogrodzkiej.