Skip to main content

Będziemy domagali się wyjaśnienia i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy przyczynili się do tzw. afery zbożowej. Kolejną komisją śledczą powinna być komisja ds. zbadania tzw. afery zbożowej i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy do tego doprowadzili – powiedział w czwartek w Sejmie przewodniczący klubu PSL – Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk.

Donald Tusk zapowiedział powołanie trzech komisji śledczych, które zajmą się sprawami: afery wizowej, korzystania z Pegasusa oraz przeprowadzenia wyborów kopertowych.

– Kolejną komisją śledczą powinna być komisja ds. zbadania tzw. afery zbożowej i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy do tego doprowadzili – powiedział w czwartek w Sejmie przewodniczący klubu PSL – Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk.

Najwyższa Izba Kontroli wysunęła w tej sprawie szereg oskarżeń.

Według raportu NIK rządzący zbagatelizowali problem ze zbożem z Ukrainy, potem działali opieszale i nieskutecznie. Praprzyczyną kryzysu miała być wypowiedź ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, który namawiał rolników, by zatrzymali swoje zboże w magazynach, bo pod koniec roku będzie droższe. Według NIK była niepoparta żadnymi analizami i okazała się błędna.

ℹ️ Czytaj również –> PSL powiadamia NIK, KE i składa wniosek do Marszałek Sejmu

– W efekcie konsumenci w Polsce do dziś nie mogą być pewni co do jakości mąki, z której wyprodukowana jest bułka, którą spożywają. Nie wiadomo, czy te warzywa i owoce, które zostały z wypuszczone na rynek z chłodni odpowiadają parametrom panującym w Polce i Europie. Tak samo jest z produktami mlecznymi – zaznaczył Krzysztof Paszyk.

PSL już latem zeszłego roku apelowało w tej sprawie do rządu.

– Mówiliśmy, że rząd nie może improwizować z tak ważną rzeczą jaką jest nielegalny napływ produktów niewiadomego pochodzenia i zaburzanie rynku rolno-spożywczego– zaznaczył.

PSL złożyło również do Sejmu projekt ustawy tranzytowej, która dawała rządzącym gotowe narzędzia do tego, by wprowadzić korytarz tranzytowy na produkty z Ukrainy i objąć je systemem kaucji.

– Wtedy panie premierze Morawiecki był czas na to, o czym pan teraz mówi, czyli na koalicję polskich spraw. Wtedy nie byliście na to gotowi – stwierdził przewodniczący klubu PSL – Trzecia Droga.

– Będziemy domagali się wyjaśnienia i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy przyczynili się do tzw. afery zbożowej. Kolejną komisją śledczą, która powinna powstać, po zakończeniu prac przez trzy zaproponowane do tej pory, powinna być komisja śledcza ds. zbadania afery zbożowej i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy do tego doprowadzili – podkreślił przewodniczący klubu PSL – Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk.