Skip to main content

To mogła być ostania zmiana czasu w Polsce. Niestety ogromne poparcie społeczne nie wystarczyło. Sejm, głosami posłów PiS i PO, nie zgodził się na rozszerzenie porządku dziennego obrad o sprawozdanie komisji dotyczące projektu ustawy PSL zakładającej zniesienie zmiany czasu.


Projekt w polskim Sejmie złożyli ludowcy we wrześniu 2017 r. Skąd taki pomysł? – Z rozmów z naszymi rodakami. Wiele osób podczas spotkań mówiło, że jest zmęczona ciągłą zmianą czasu. Dlatego postanowiliśmy coś z tym wreszcie zrobić – wyjaśnia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem. Według sondaży, 57 proc. Polaków jest przeciwko przestawianiu zegarków. Zdecydowana większość poparła pomysł PSL. Nic dziwnego, bo negatywne skutki zmiany czasu potwierdzają również badania: zmęczenie, wzrost liczby zawałów czy depresja, to tylko kilka ze zdrowotnych przeciwskazań.


Ludowcy chcą, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych jednak negatywnie zaopiniował go rząd, który uznał go za „niezgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej” oraz „przedwczesny”.

Jednak ten argument PiS nie zupełnie nietrafiony. Projekt rezolucji został już przyjęty przez komisję transportu Europarlamentu. – To jest wezwanie do Komisji Europejskiej, aby zrezygnować z dwukrotnej zmiany czasu w UE, oczywiście bez określania, czy to ma być czas letni i zimowy – powiedział zajmujący się tą sprawa w PE europoseł PSL Andrzej Grzyb.


Na początku lutego Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów. W odpowiedzi na rezolucję rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa zadeklarowała, że KE jest gotowa zająć się ponownie kwestią zmiany czasu, nie wykluczając nowelizacji dyrektywy w tej sprawie.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

Zobacz również → Czasowstrzymywacz PSL zatrzyma czas w Europie?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.