Skip to main content

Zaprośmy bezbronnych uchodźców z Ukrainy również na polską wieś. Tu jest wiele pustostanów i wiele miejsc pracy, np. w gospodarstwach rolnych. – Rodziny ukraińskie będą mogły się osiedlać, ich dzieci będą mogły pójść do polskich szkół i przedszkoli, mniej przeciążonych od szkół w dużych miastach – powiedziała posłanka PSL, Bożena Żelazowska.

Rząd przygotował specjalną ustawę o pomocy ukraińskim uchodźcom. Ustawa legalizuje pobyt uciekających z Ukrainy, daje im dostęp do rynku pracy i świadczeń socjalnych.

Brzmi dobrze. Trzeba dopracować jeszcze tylko kilka szczegółów.

Ludowcy złożyli swoje poprawki, bo to bardzo ważna ustawa zarówno dla Ukraińców szukających schronienia w Polsce, jak i dla polskich samorządów.

Zagospodarujmy pustostany na polskiej wsi

– Pierwsza poprawka dotyczy wyasygnowania odpowiedniej kwoty środków na zaadaptowanie pustostanów, których jest wiele na polskiej wsi, w których rodziny ukraińskie będą mogły się osiedlać, ich dzieci będą mogły pójść do polskich szkół i przedszkoli, które są mniej przeciążone liczebnie niż szkoły w dużych miastach – powiedziała posłanka PSL, Bożena Żelazowska.

Zaproszenie na polską wieś pomoże również zrównoważyć odpływ ludności z polskiej wsi. Tu przecież także jest wiele miejsc pracy, np. w gospodarstwach rolnych.

Mieszkańcy wsi mogą być spokojni o swoje nieużytkowane w dniu dzisiejszym gospodarstwa. Zgodnie z projektem ludowców wójt lub burmistrz powołuje komisje do spraw identyfikacji opuszczonych nieruchomości. Nieruchomości te mają być nieużytkowane od co najmniej 5 lat, których powierzchnia nie przekracza 5 ha.

[tweet id=”1501500674047160330″ align=”center”]

Wykształcenie i integracja

Ludowcy chcą zadbać również o poziom wykształcenia i świadomość powstających społeczności. Zapisy dbają o powrót na studia Polakom i Ukraińcom. Pomijają studentów innych narodowości, którzy studiowali na Ukrainie. Wykształcenie ma służyć pożądanemu PKB.

– Składamy poprawkę, aby ta ustawa mogła im to zagwarantować  – powiedziała posłanka Bożena Żelazowska.

Posłanka PSL zadeklarowała, że projekt specustawy jest potrzebny i po przyjęciu stosowanych poprawek klub Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści zagłosuje za jego przyjęciem.