Skip to main content

Wójtowie, burmistrzowie i starostowie z województwa zachodniopomorskiego utworzyli w Szczecinie oddział Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. To kolejny region, który przystąpił do inicjatywy ludowców.

Ruch Obrony Polskiej Samorządności to inicjatywa PSL, będąca odpowiedzią na politykę rządu PiS. Wyraża sprzeciw wobec prób centralizacji państwa, broni samorządów i prezentuje ich dokonania. Ogólnopolski oddział ruchu został powołany na początku roku. Wkrótce zaczęły powstawać jego lokalne oddziały. Takie struktury powstały teraz na Pomorzu Zachodnim.

– Jesteśmy przeciwko zawłaszczaniu państwa przez władze centralne. To uderza w mieszkańców naszych małych ojczyzn. – mówił wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa – Oni najlepiej znają swoje potrzeby, które wyrażają poprzez swoje rady gmin, sołectwa czy rady powiatu – dodał.

Starosta Pyrzycki Bartłomiej Królikowski przypomniał, że to dzięki dobrym gospodarzom Polska jest liderem w wydatkowaniu środków unijnych. – W krajach, gdzie samorząd jest słabo rozwinięty pieniądze z Unii są wydawane w 60%. Polska może pochwalić się wynikiem blisko 100%, bo nasi gospodarze wiedzą najlepiej na co przeznaczyć poszczególne środki. – podkreślił.

Pod deklaracją działania w Ruchu Obrony Polskiej Samorządności w Szczecinie podpisało się ponad 30 samorządowców.
– Zapraszamy do ruchu wszystkich, którym są za silnymi gospodarzami lokalnymi. Tutaj nie liczy się z jakiej formacji jesteśmy, tutaj liczy się troska o nasze małe ojczyzny – zakończył wicemarszałek Rzepa.