Skip to main content

Apelujemy do rządzących, by poszli po rozum do głowy. – Nie wymachujcie szabelką i nie obrażajcie się na UE. Przyjmijcie ustawę naprawczą PSL-Koalicji Polskiej. Ona gwarantuje wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Te pieniądze są niezbędne dla samorządów i mieszkańców – wzywał wczoraj w Wielkopolsce prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi o przywrócenie zgodności przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów z normami Konstytucji RP. Uchwalenie nowelizacji ludowców uchyli spór o praworządność, który wbrew polskiej racji stanu rząd Zjednoczonej Prawicy toczy z instytucjami UE. Projekt pozwala odblokować 57 miliardów euro z Funduszu Odbudowy.

ℹ️ Czytaj więcej -> Konieczna zmiana ustawy o SN gwarantująca odblokowanie KPO

Środki europejskie oznaczają inwestycje, rozwój i szansę na wyrównanie poziomu życia między Polską a Europą Zachodnią.

– Nasza obecność w Unii Europejskiej zapewniła skok cywilizacyjny Polsce. Nie rozumiem dlaczego przez upór rządzących Polacy mają tracić szansę na rozwój. Pieniądze leżą na stole. Wystarczy przestrzegać zasad i prawa. Rządzący tego nie zapewnią – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bez środków polityki spójności, Europejskiego Funduszu Społecznego, ale również Krajowego Planu Odbudowy nie będzie możliwe wiele inwestycji.

– Chcemy inwestować w nowoczesną armię i to robimy ze środków własnych, z budżetu państwa i bardzo dobrze, ale żeby te środki z budżetu państwa mogły pójść na armię, to muszą być środki, które zrekompensują ubytki w budżecie państwa na infrastrukturę, czy to techniczną, drogową, kolejową, czy infrastrukturę społeczną. Krajowy Plan Odbudowy temu służy – podkreślił lider PSL.

Nie dla CPK i wywłaszczania mieszkańców

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił również uwagę na sytuację mieszkańców, których domy i mienie może zostać przejęte na potrzeby poprowadzenia linii kolei dużych prędkości w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

– Jesteśmy za rozwojem kolei, ale nie takiej, która niszczy ludziom życie. Ta niszczy ludziom życie, dzieli miejscowości na pół, niszczy wspólnoty lokalne – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zwrócił uwagę na sposób wykupywania gruntów rolnych pod budowę CPK.

– Wyzyskanie tej ziemi, za bezcen, bez zasady utraconych korzyści, to jest hańba dla tej części parlamentu, który głosował za odejściem od zasady rekompensaty utraconych korzyści. Taka zasada obowiązywała, ale nie przy CPK. To będzie jawny wyzysk, to będzie tak naprawdę odebranie ludziom ziemi – podkreślił.

ℹ️ Czytaj również -> Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to dramat tysięcy ludzi

– Inwestycje powinny wzmacniać wspólnoty lokalne, nie niszczyć ich życie! jesteśmy w Kaliszu, wspólnie z mieszkańcami, przeciw projektowi linii kolejowej do CPK biegnącej przez ich domostwa i osiedla. Mówimy NIE absurdom! – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.