Skip to main content

W obliczu szalejącej drożyzny, rosnącej inflacji i panującego kryzysu składamy projekt ustawy ratunkowej ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt przywraca w Polsce praworządność i otwiera drogę do natychmiastowego użycia i zainwestowania w Polsce pieniędzy europejskich – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi o zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Podstawowym celem projektu ludowców jest podjęcie działań naprawczych i przywrócenie zgodności przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów z normami Konstytucji RP, które tworzą ramy państwa demokracji konstytucyjnej.

Uchwalenie nowelizacji i respektowanie przepisów obecnych w Konstytucji RP uchyli spór o praworządność, który wbrew polskiej racji stanu rząd Zjednoczonej Prawicy toczy z instytucjami UE.

 

– Jesteśmy zwolennikami jak najszybszego dostępu dla Polski do pieniędzy z KPO. Robimy wszystko, by tak się stało. Jako jedyna formacja wychodzimy z tak daleko idącymi krokami jak projekt ustawy naprawczej przywracającej praworządność – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj więcej –> Polacy czekają na środki z KPO

Obecny na konferencji prasowej senator Michał, Kazimierz Ujazdowski podkreślił, że projekt jest rzeczywistym krokiem naprawczym, przywracającym zgodność przepisów o ustroju Sądu Najwyższego z normami konstytucji i dającym pewność zakończenia sporu z UE.

– Prezentujemy jednoznaczne rozwiązanie: niezależna Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej z 11 sędziami wylosowanymi z sędziów SN z min. 7-letnim stażem pracy, przywrócenie bezprawnie odsuniętych sędziów i doprecyzowanie przepisów o teście niezawisłości – wskazał senator Ujazdowski.

– Podejmujemy dziś pierwszy krok naprawczy. Nie stawiamy następnych, które w przyszłości trzeba będzie podjąć, jak przywrócenie konstytucyjności KRS. Zacznijmy tę drogę, zakończmy spór z UE, odblokujmy środki z KPO – apelował senator Kazimierz, Michał Ujazdowski.

Wprowadzony w życie prezydencki projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym nie rozwiązuje najważniejszych kwestii, będących źródłem problemu z praworządnością w Polsce i dotyczących sądownictwa.

– Ważną przeszkodą w relacji Polski z instytucjami UE jest szykanowanie sędziów odsuniętych na mocy zmian w Sądzie Najwyższym i Izbie Dyscyplinarnej. Te orzeczenia powinny być unieważnione i wprowadzone szybką ścieżkę weryfikacji spraw dotkniętych wpływem politycznym – ocenił poseł Krzysztof Paszyk.

ℹ️ Czytaj również –> Odblokujmy środki z Krajowego Planu Odbudowy

– Premier Mateusz Morawiecki obiecywał złożenie wniosku ws. KPO do końca października. Nie ma wniosku, nie ma pieniędzy. Oni wiedzą, że nie są w stanie tego załatwić. Należy przyjąć nasz projekt ustawy ratunkowej, złożyć wniosek i sięgnąć po środki. Nic prostszego – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.