Skip to main content

W środę na cmentarzu przykościelnym w Ociążu pożegnaliśmy naszego kolegę śp. Józefa Gruszkę – społecznika, wybitnego parlamentarzystę i samorządowca. Niech odpoczywa w pokoju!

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 7 czerwca br. w ostrowskim szpitalu zmarł nasz kolega, wybitny społecznik, samorządowiec i parlamentarzysta Józef Gruszka. Ostatnie pożegnanie śp. Józefa Gruszki odbyło się w środę 10 czerwca br. w kościele parafialnym w Ociążu. W uroczystościach udział wzięli najważniejsi politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący RN PSL Jarosław Kalinowski i sekretarz NKW PSL Piotr Zgorzelski. Pogrzeb odbył się w asyście wojskowej oraz z udziałem Straży Marszałkowskiej.

Józef Gruszka był posłem na Sejm RP II, III i IV kadencji w latach 1993–2005. W Sejmie IV kadencji zasiadał w Komisji do spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Finansów Publicznych. Od lipca 2004 do kwietnia 2005 roku pełnił funkcję przewodniczącego komisji śledczej ds. Orlenu.

[tweet id=”1269545079393398785″ align=”center”]

Był radnym gminy Ostrów Wielkopolski oraz radnym sejmiku wielkopolskiego I kadencji, gdzie został wybrany jego pierwszym przewodniczącym i sprawował tę funkcję do 2001 roku.

Wśród wielu funkcji społecznych był Wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu oraz zasiadał w Zarządzie Krajowym OSP. Był także związany z Kółkami Rolniczymi, gdzie sprawował funkcję Wiceprezesa Zarządu Krajowego.

Był przyjacielem i mentorem. Dał się poznać, jako polityk spokojny, oddany sprawie, ugodowy, ale i stanowczy w poszukiwaniu prawdy.

Józef Gruszka 10 kwietnia 2005 r., kiedy pełnił punkcję szefa komisji śledczej ds. Orlen doznał udaru mózgu. Przez wiele lat walczył ze schorzeniem. Zmarł w niedzielę w wieku 73 lat.

Niech odpoczywa w pokoju!