Skip to main content

Ułatwmy Polakom przygotowania do świąt. Skróćmy do 4 godzin czas pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia – proponuje PSL. Projekt ustawy ludowcy złożyli dziś w Sejmie.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku chrześcijan. Potwierdzają to dane CBOS z ubiegłego roku. Według badań, ponad połowa Polaków chce uczestniczyć w wielkopiątkowej liturgii. – Jako młody człowiek nie wyobrażam sobie, bym nie mógł uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej. Teraz, gdy do późna pracuję, nie jestem w stanie dotrzeć na nabożeństwo w Wielki Piątek – mówi Pan Andrzej z Żyrardowa.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: – Wielki Piątek to dla milionów Polaków dzień szczególny. Dajmy sobie szansę na uczestniczenie w uroczystościach religijnych i przygotowanie się do świąt. Skończmy dzień pracy o cztery godziny wcześniej.

W swoim projekcie ustawy PSL podkreśla, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują obywatele 15 z 28 krajów członkowskich: Austriacy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi i Brytyjczycy.

Nawet 75% ankietowanych Polaków uważa, że także Wigilia powinna zyskać status dnia ustawowo wolnego od pracy. Wielu z nas świętuje ten dzień i chciałoby go spędzić z bliskimi. Wiąże się to jednak ze stresem związanym z pogodzeniem pracy i świątecznych przygotowań.

– To jeden z nielicznych dni w roku, kiedy przyjeżdżają wszystkie moje dorosłe już dzieci. To wiele dla mnie znaczy. Chciałabym się dobrze przygotować. Dlatego bez względu na konsekwencje tego dnia biorę w pracy wolne – mówi Pani Wanda z Sawina.

Z badania przeprowadzonego przez portal Praca.pl wynika, że tylko 24% pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. To oznacza, że aż 76% Polaków ma problemy z przygotowaniem się do jednych z najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w Polsce.

Przygotowany przez PSL projekt ustawy nie odbije się niekorzystnie na gospodarce. Już dziś Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Według badań przeprowadzonych przez Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polak pracuje średnio 41,7 godz. tygodniowo. Dla porównania średni w Europie wynosi 37 godz.

Jednocześnie projekt PSL pozytywnie wpłynie na budowanie rodzinnych więzi i wspólnoty narodowej. Dla zdecydowanej większości Polaków, obok aspektu religijnego, w czasie świąt równie ważna jest możliwość spędzenia czasu z najbliższymi, wyjątkowa atmosfera tych dni i podtrzymywanie tradycji. Wspólne przeżywanie świąt jest ważną siłą spajającą rodziny i całe społeczeństwo.