Skip to main content

Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiego węgla, gazu i ropy, żeby zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Odblokowanie OZE na to pozwoli. Dlatego składamy projekt demonopolizujący przesył energii elektrycznej i gazu do poziomu powiatu. Po ich stronie będzie możliwość budowy instalacji w zależności od potrzeb. W krótkim czasie doprowadzi to do ich samowystarczalności i obniży ceny energii – powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL, Marek Sawicki.

Od wielu lat promujemy odnawialne źródła energii jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Usunięcie regulacji blokujących rozwój OZE pozwoli na uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych.

– Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiego węgla, gazu i ropy, żeby zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Rozwój OZE nam na to pozwoli. Zamiast tego PiS blokuje ich wykorzystanie. Dziś ci, którzy chcą w nie inwestować nie mają nie tylko możliwości przez przepisy, ale też przez brak wolnych mocy przyłączeniowych z powodu monopolisty – Polskich Sieci Elektroenergetycznych – zauważył poseł Marek Sawicki.

PSL składa projekt ustawy, który demonopolizuje przesył energii elektrycznej i gazu do poziomu powiatu.

– Jako Koalicja Polska składamy projekt demonopolizujący przesył energii elektrycznej i gazu do poziomu powiatu. To po ich stronie będzie możliwość budowy instalacji w zależności od potrzeb. W krótkim czasie doprowadzi to do ich samowystarczalności energetycznej – poinformował poseł PSL.

Projekt ustawy przewiduje umożliwienie powiatom możliwość budowy własnych sieci przesyłowych energii elektrycznej i biogazu.

System energetyczny powiatów może być oparty o OZE: fotowoltaikę, wiatraki, ale i biogazownie. 8-20 biogazowni zabezpiecza powiat w pełni nawet przy niedoborze wiatru czy słońca. Projekt Koalicji Polskiej w tej sprawie to szansa na rozwój – ocenił Marek Sawicki.

Odblokowanie OZE zapewni Polsce samowystarczalność energetyczną i dodatkowo znacznie obniży ceny energii.

ℹ️ Czytaj również –> PSL obniży ceny energii

Były minister rolnictwa podkreślił, że „z samych produktów ubocznych rolnictwa można by wyprodukować co najmniej 10 mln metrów sześciennych biogazu”.

Jeśli dołożymy do tego biomasę komunalną, to mamy kolejne 5-6 mln metrów sześciennych dodał poseł ludowców.

Cena wybudowania w Polsce 6 tys. biogazowni to koszt ok. 120 mld zł. Jednak roczne oszczędności z tytułu mniejszego zapotrzebowania na zakup uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu ETS to 45 mld zł. Z kolei przychody z tych 6 tys. biogazowni liczone w cenach z 2021 roku to kolejne 60 mld zł.

– Cały czas mamy problem z wysokimi kosztami energii. Energia z wiatru jest dziś 5 razy tańsza niż energia konwencjonalna z węgla czy gazu ziemnego. Energia z biogazowni jest o 50% tańsza. Polska ma wystarczającą ilość biomasy, by zastąpić nią import gazu – zauważył poseł Sawicki.

Na terytorium Niemiec jest 9 tys. biogazowni, a w Polsce niespełna 130. Najwyższy czas wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na rozwój tego rodzaju energetyki odnawialnej i ten projekt właśnie temu służy.

Od 8 do 20 biogazowni w powiecie zabezpiecza go w pełni na wypadek braku energii, czy niedoboru energii z wiatru czy słońca wskazał poseł PSL, Marek Sawicki.