Skip to main content

Zniesiemy dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz przywrócimy niezależność sądów – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Płocku Piotr Zgorzelski, poseł PSL.


Przedstawiciele PSL rozpoczęli cykl konferencji w całym kraju, poświęconych najważniejszym problemom Polski. Będą je organizować poza Warszawą, aby w ten sposób przybliżyć je lokalnym społecznościom.

Emeryci bez podatku?

Ludowcy zapowiedzieli również złożenie projektu „Emerytura bez podatku”. Pomysł PSL zyskuje coraz większą popularność wśród seniorów. – Emeryci zapłacili już przez lata pracy swoje podatki. Dlatego emerytura nie powinna być opodatkowana – mówi poseł Zgorzelski.

Zobacz również → Emerytura bez podatku. Zobacz, ile zyskasz!

PSL walczy też o obniżenie wieku emerytalnego rolników. Ludowcy zebrali już niemal 100 tys. podpisów pod projektem przywracającym poprzedni stan – 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

– Rolnik to jeden z najcięższych zawodów. Nie ma urlopów, dni wolnych, zwolnień lekarskich. Ten niższy o 5 lat wiek przechodzenia na emeryturę jest niewielką rekompensatą za ciężką pracę – uważa Piotr Zgorzelski.

Czy czeka nas Polexit?

Ważnym problemem jest przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Europoseł Jarosław Kalinowski zwrócił uwagę, że po tzw. „Brexicie”, budżet zmniejszy się nawet o 11 miliardów euro. Będzie to wymagało cieć w wydatkach.

Nieoficjalnie politycy europejscy, przyznają, że przez konfrontacją politykę PiS, główną ofiarą tych cięć staną się polscy rolnicy. – Na wejściu do Unii, najwięcej zyskali rolnicy, teraz przez politykę PiS, to rolnicy stracą najwięcej – ostrzega europoseł ludowców.


– PiS jeszcze niedawno zapowiadało podwojenie dopłat. Tymczasem maleją szanse na utrzymanie tego poziomu, który mamy dziś – uważa Jarosław Kalinowski. Europoseł pogratulował też Marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi, jego zaangażowania w uznaniu podziału statystycznego Mazowsza.

Kryzys w służbie zdrowia

Marszałek Adam Struzik odniósł się do pogarszającej się sytuacji w służbie zdrowia. Z niepokojem przypomniał słowa ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł nie widzi problemu w tym, że lekarze wypowiadają klauzulę opt-out, która pozwalała im pracować ponad wymiarową liczbę godzin.

– W Płocku 57 lekarzy wypowiedziało zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo, z czego 20 to rezydenci. W Szpitalu bródnowskim na 93 rezydentów, 66 nie podpisze tej klauzuli. W Ostrołęce 24 – wyliczał Adam Struzik.

– Problem istnieje i jest on jak najbardziej realny. To, że pacjenci tego nie odczuwają jeszcze wynika z siatki dyżurów, którą na początku miesiąca może jeszcze jakoś ustawić. Co będzie później? Nie wiadomo – podsumował marszałek województwa mazowieckiego.

Jak podkreślili uczestnicy konferencji PSL ma pomysł jak rozwiązać problem w służbie zdrowia. Ludowcy chcą, by przeznaczyć 2 proc. ze składki rentowej na zdrowotną. To ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze są, ponieważ o milion zmalała liczba rencistów w Polsce.

PSL przypominał również, że wykryto w Polsce już 105 ognisko ASF. Wirus przekroczył Wisłę i zagraża powiatowi Płockiemu. Szybko zmierza w kierunku Wielkopolski, gdzie jest ponad 40 proc. polskich hodowli świń.