Skip to main content

Od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli 24 lutego wiadomo, że węgla brakuje. Premier Mateusz Morawiecki nakazał państwowym spółkom pilny zakup dla gospodarstw domowych, elektrownie ograniczają produkcję energii,  a tu taki „czad” – Polska sprzedaje węgiel na rynki zagraniczne. – Spółki Skarbu Państwa wyeksportowały w tym roku 1,5 mln ton węgla, którego nam brakuje – powiedział na konferencji prasowej poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

Mimo deficytów węgla, ten surowiec nadal jest eksportowany za granicę. W styczniu, lutym, marcu i maju sprzedaż tego paliwa była wyższa niż w poprzednich latach.

– Dużo mówi się dziś o węglu i jego braku w Polsce. Jakie są fakty? Za rządów PiS w szczycie importowano 12 mln t węgla z Rosji. Od początku tego roku państwowe spółki wyeksportowały nawet 1,5 mln t węgla energetycznego. Tego, którego brakuje – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

ℹ️ Czytaj również –> Sypie się opowieść PiS o węglu

Nieudolność PiS zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polaków

Rząd premiera Morawieckiego, a wcześniej Beaty Szydło, uzależnił polską energetykę od węgla z Rosji.

–  Odpowiedzią rządzących na zarzuty o importowanie ruskiego węgla były twierdzenia, że odpowiadają za to prywatne podmioty. W odpowiedzi na interpelacje posła PSL Pawła Bejdy, Ministerstwo Aktywów Państwowych samo przyznaje, że w latach 2017-2021 SSP zaimportowały 5 mln t ruskiego węgla – oznajmił poseł Bartoszewski.

Nie mamy węgla, nie mamy i gazu.

– Rządzący chwalą się, że magazyny gazu są w 98,5% pełne. Nikt nie pyta jednak na ile tego gazu starczy. Odpowiedź: na 15 dni. Nie jest ważne wypełnienie magazynu, ale jego wielkość. Większe zasoby – na 2 miesiące – ma Łotwa, Austria czy Słowacja – wyjaśnił prof. Bartoszewski.

Polska powinna pilnie inwestować w infrastrukturę, w tym budowę magazynów gazu, a także w rozbudowę sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, by móc rozwijać energetykę z odnawialnych źródeł energii.

ℹ️ Czytaj również –> Przesył energii elektrycznej i gazu w ręce powiatów. Projekt PSL już w Sejmie

Zdaniem posła PSL, Władysława Teofila Bartoszewskiego, to są rzeczy, na które Polska powinna wydać 60 mld zł, które uzyskała ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.