Od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli 24 lutego wiadomo, że węgla brakuje. Premier Mateusz Morawiecki nakazał państwowym spółkom pilny zakup dla gospodarstw domowych, elektrownie ograniczają produkcję energii,  a tu taki „czad” – Polska sprzedaje węgiel na rynki zagraniczne. – Spółki Skarbu Państwa wyeksportowały w tym roku 1,5 mln ton węgla, którego nam brakuje – powiedział na konferencji prasowej poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

Mimo deficytów węgla, ten surowiec nadal jest eksportowany za granicę. W styczniu, lutym, marcu i maju sprzedaż tego paliwa była wyższa niż w poprzednich latach.

– Dużo mówi się dziś o węglu i jego braku w Polsce. Jakie są fakty? Za rządów PiS w szczycie importowano 12 mln t węgla z Rosji. Od początku tego roku państwowe spółki wyeksportowały nawet 1,5 mln t węgla energetycznego. Tego, którego brakuje – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

ℹ️ Czytaj również –> Sypie się opowieść PiS o węglu

Nieudolność PiS zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polaków

Rząd premiera Morawieckiego, a wcześniej Beaty Szydło, uzależnił polską energetykę od węgla z Rosji.

–  Odpowiedzią rządzących na zarzuty o importowanie ruskiego węgla były twierdzenia, że odpowiadają za to prywatne podmioty. W odpowiedzi na interpelacje posła PSL Pawła Bejdy, Ministerstwo Aktywów Państwowych samo przyznaje, że w latach 2017-2021 SSP zaimportowały 5 mln t ruskiego węgla – oznajmił poseł Bartoszewski.

Nie mamy węgla, nie mamy i gazu.

– Rządzący chwalą się, że magazyny gazu są w 98,5% pełne. Nikt nie pyta jednak na ile tego gazu starczy. Odpowiedź: na 15 dni. Nie jest ważne wypełnienie magazynu, ale jego wielkość. Większe zasoby – na 2 miesiące – ma Łotwa, Austria czy Słowacja – wyjaśnił prof. Bartoszewski.

Polska powinna pilnie inwestować w infrastrukturę, w tym budowę magazynów gazu, a także w rozbudowę sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, by móc rozwijać energetykę z odnawialnych źródeł energii.

ℹ️ Czytaj również –> Przesył energii elektrycznej i gazu w ręce powiatów. Projekt PSL już w Sejmie

Zdaniem posła PSL, Władysława Teofila Bartoszewskiego, to są rzeczy, na które Polska powinna wydać 60 mld zł, które uzyskała ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.