Skip to main content

17 czerwca rusza rowerowy Rajd Witosa. Młodzi Ludowcy wyruszą z Kielc do Wierzchosławic, gdzie złożą kwiaty na grobie Wincentego Witosa. – Uczcimy w ten sposób 80. rocznicę Wielkiego Strajku Chłopskiego – mówi Paweł Gratka prezes świętokrzyskich struktur FML.

Rowerowy Rajd im. Wincentego Witosa to inicjatywa, która zrodziła się w głowach młodych ludzi zrzeszonych w Forum Młodych Ludowców woj. Świętokrzyskiego w grudniu 2015r. Rajd współorganizowany jest ze stowarzyszeniem Tradycja i Nowoczesność. Pierwsza edycja tego rajdu odbyła się na początku lipca 2016r. Jego głównym celem jest popularyzacja sylwetki Wincentego Witosa, zasłużonego Polaka, męża stanu.

Przeczytaj również → Ubiegłoroczna rocznica Wielkiego Strajku Chłopskiego

Trasa rajdu to dystans około 120 km z Kielc do Wierzchosławic z noclegiem w Nowym Korczynie. 
Po drodze uczestnicy zwiedzą najciekawsze miejsca powiatu kieleckiego, buskiego oraz ziemi tarnowskiej, m.in Górkę Piwniczną w Pierzchnicy, winnicę Zbrodzice Nobile Verbum w Zbrodzicach. Przejadą przez Busko-Zdrój w kierunku Nowego Korczyna, gdzie po drodze w Piasku Wielkim złożą kwiaty by upamiętnić rocznicę krwawo stłumionej chłopskiej manifestacji, w której udział brał przywódca ruchu ludowego Wincenty Witos.

Drugi dzień Rajdu rozpocznie się przeprawą promem przez Wisłę, a następnie przez Dunajec. Uczestnicy po dotarciu do Wierzchosławic, wraz z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego oddadzą hołd przy grobie Wincentego Witosa.

Szczegóły wydarzenia →TUTAJ

– Pielęgnowanie pamięci Wincentego Witosa to nasz wspólny obowiązek. My jako przedstawiciele Forum Młodych Ludowców chcemy w ten sposób pokazać, że pamięć o korzeniach, tradycja i szacunek to wartości które są nam najbliższe – powiedział Damian Żelazny prezes zarządu powiatowego FML Województwa Świętokrzyskiego.

– I edycja rowerowego Rajdu Witosa pokazała, że ludowcy ziemi świętokrzyskiej potrafią łączyć wartości Ruchu Ludowego z aktywną formą wypoczynku. W I edycji Rajdu uczestniczyły osoby, które nigdy wcześniej nie były związane z Polskim Stronnictwem Ludowym, natomiast na zakończenie zgodnie stwierdzili, że wartości Ruchu Ludowego są im dużo bliższe niż uważali – powiedział Paweł Gratka prezes zarządu wojewódzkiego FML Województwa Świętokrzyskiego.

Przeczytaj również → 143. rocznica urodzin Wincentego Witosa

– II edycja Rajdu pokazuje, że jest potrzeba organizacji tej ciekawej wyprawy, łączącej wypoczynek z tym, do czego młodzi ludowcy winni dążyć, do kultywowania pamięci i tradycji. W porównaniu do zeszłorocznej edycji Rajdu zgłoszonych zostało prawie dwukrotnie więcej uczestników – powiedział Adrian Ozga prezes Stowarzyszenia Tradycja i Nowoczesność.

Patronatem honorowym wydarzenie objął: Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski Starosta Powiatu Kieleckiego, Paweł Zagaja Wójt Gminy Nowy Korczyn, Piotr Żołądek Prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Więcej informacji o rajdzie oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie

>>>TUTAJ<<<