Skip to main content

Wspieranie młodych osób w posiadaniu własnego mieszkania jest potrzebne, ale pozostaje pytanie o skalę i efekt rządowego programu „Mieszkanie Plus”  – budowy mieszkań na wynajem.

Program Mieszkanie Plus jest „pięknie opisany”, ale PSL ma wątpliwości, czy środki na niego przeznaczone wystarczą, by zbudować potrzebną ilość mieszkań. Nie wiadomo, czy 4 miliardy złotych wystarczą na budowę takiej liczby mieszkań, jakiej potrzebujemy.

– Potrzebne są setki tysięcy, a nie dziesiątki tysięcy mieszkań – zaznaczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem Polskiego Stronnictwa Ludowego, program „Mieszkanie Plus” powinien zostać rozszerzony także o budownictwo wiejskie. Lider ludowców zaproponował, by z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych przekazywać za złotówkę działki, na których można byłoby budować domy, na przykład energooszczędne.

– Pakiet startowy. Działka za złotówkę, pozwolenie na budowę oraz plan budowy domu energooszczędnego – proponuje lider ludowców. – PSL złoży projekt ustawy w tej sprawie – dodaje.

Zdaniem PSL szkoda było odchodzić tak szybko od programu Mieszkanie Dla Młodych. System dopłat dla młodych ludzi, którzy chcą zakupić swoją pierwszą nieruchomość powinien zostać kontynuowany i uzupełniony.

– PSL jest pod tym względem tradycyjne i wolimy mieszkanie na własność, nawet z wieloletnim kredytem, niż mieszkania na wynajem – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.