Skip to main content

Politycy partii rządzącej znów atakują samorządy. Chcą im odebrać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego i podporządkować je rządowi. – To kolejna próba zawłaszczania państwa przez PiS – alarmuje PSL.

PiS szykuje po wakacjach zamach na samorządu. Zapowiedziało już ograniczenie finansowania, rozbiór województw, likwidację gimnazjów. Chce też przerzucić długi szpitali na samorządy. Jakby tego nie było dość, rząd właśnie ogłosił zawłaszczenie Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

– Polska samorządna to Polska silnych lokalnych społeczności, z której wyrasta siła całego narodu. Ludowcy nie pozwolą politykom PiS zniszczyć samorządów – zapewnia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wojewódzkie Komisji Dialogu Społecznego to nowe instytucje, które powstały w poprzedniej kadencji Sejmu dzięki porozumieniu wszystkich związków zawodowych i organizacji pracodawców z rządem. Współautorem ustawy obok liderów związkowych i pracodawców był ówczesny minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. To on kierował pracami nad projektem.

Ustawę zgodnie poparli wszyscy związkowcy z OPZZ, Solidarności i Forum Związku Zawodowych i pracodawcy z Lewiatana, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Niemal jednogłośnie przyjął ją parlament – przeciw głosowało zaledwie 3 posłów.

– PiS chce to wielkie porozumienie zniszczyć, bo nie lubi i nie rozumie samorządów. Podporządkowanie rządowi Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego to kolejna próba zawłaszczania państwa. Wspólnie z samorządowcami będziemy przeciw temu stanowczo protestować – zapowiada prezes Kosiniak-Kamysz.