Skip to main content

Sierpień 1920 r. należy do jednych z najważniejszych dat naszej historii. Do zwycięstwa nad bolszewickim najeźdźcą walnie przyczynili się polscy chłopi. Pamiętamy o ich bohaterstwie.

Bitwa Warszawska 1920 r. to w zgodnej opinii historyków jedna z najważniejszych bitew w historii świata. W ciągu kilku sierpniowych dni Polacy zatrzymali pochód Armii Czerwonej na Europę. Wielkie zwycięstwo znane jest jako „Cud nad Wisłą”. Do heroicznej wiktorii walnie przyczynili się polscy chłopi. Gremialnie stawili czoła bolszewickiemu wrogowi.

Dzisiaj również pamiętamy o tamtej ofierze krwi. W tym roku przypada 97. rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji spotkamy się w Tarnowie podczas uroczystości upamiętniających bohaterstwo polskich chłopów.

Zobacz również → Uroczystości upamiętniające 97. rocznicę Cudu nad Wisłą

Ponad 100 tysięcy chłopów stanęło w szeregach Wojska Polskiego, by bronić swojej ojczyzny. Wszyscy odpowiedzieli zgodnie na apel Wincentego Witosa o mobilizację w walce z bolszewickim najeźdźcą. Wspólnie zatrzymali nieprzyjacielską nawałnicę. Wielu z nich okupiło zwycięstwo ofiarą krwi.

O wielkiej roli polskich chłopów i ich liderze w sierpniowym zwycięstwie szybko zapomniano. Walnie przyczyniały się do tego sanacyjne władze. Zasługi zręcznie próbowano przypisać Józefowi Piłsudskiemu. Ludowcy postanowili walczyć z tym kłamstwem. W tym celu ustanowili 15 sierpnia Świętem Czynu Chłopskiego.

Uroczysty dzień jest hołdem dla ofiary krwi polskich chłopów w walce o wolność naszego kraju. Wybór daty nie był przypadkowy. Jest to dzień święta Matki Boskiej Zielnej, najbliższej mieszkańcom wsi. Pod jej wstawiennictwo powierzają bowiem owoce swojej pracy. Co roku przynoszą do poświęcenia plony: owoce, zboża i warzywa.

Święto Czynu Chłopskiego podkreśla rolę chłopów w walce o Polskę. Dzisiaj również pochylamy głowy nad wydarzeniami 1920 r. Pomni historii i tradycji Ruchu Ludowego. Podobnie jak w latach władzy sanacji, tak i teraz musimy stawić czoła zakłamywaniu historii. To tutaj bije serce Ruchu Ludowego!

Spotkajmy się dzisiaj o godz. 10:15 w Tarnowie. Pamiętajmy o naszym dziedzictwie.

Na zdjęciu: 15 sierpnia 1937 r., pochód chłopów z Sieniawszczyzny do Jarosławia