Skip to main content

Proponowana wcześniej przez PiS dwukadencyjność w organach samorządów jest dzisiaj błahą sprawą w stosunku do ustawy o zmianie funkcjonowania regionalnych izb obrachunkowych – ocenia Genowefa Tokarska, posłanka PSL.

– Regionalna Izba Obrachunkowa nie będzie instytucją pomocniczą, doradczą czy informacyjną dla samorządów. RIO to organ rządowy do niszczenia samorządu zarówno wojewódzkiego, powiatowego jak i gminnego. Tą ustawą o zmianie RIO PiS rujnuje samorządność i po raz kolejny łamie Konstytucję – alarmowała z sejmowej mównicy Genowefa Tokarska, posłanka PSL.

Regionalne izby obrachunkowe kontrolują finanse samorządów. Do tej pory pozostawały pod wspólną kontrolą sejmików wojewódzkich i premiera. PiS chciał, żeby wybór ich członków zależał tylko od szefa rządu. Dodatkowo rozszerzono kompetencje zasiadających w izbach członków. Będą mogli uchylać się od decyzji samorządów.

Przeczytaj także → PiS powołuje likwidatorów samorządu

PiS dopięło swego. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, w nocy z czwartku na piątek, przeforsowali swoje zmiany. Przeciwko nowelizacji, która całkowicie podporządkowuje rządowi samorządy protestowali ludowcy. – Sejm głosami posłów PiS i części posłów z Kukiz’15 dokonał zamachu na jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli – alarmowała Genowefa Tokarska.

Posłanka ludowców wskazywała na bezpodstawne argumenty przedstawicieli PiS. – Decyzje w samorządzie nie są ,,widzimisiem’’ jednego człowieka – wójta, burmistrza, starosty czy marszałka. Podlegają wszystkim przepisom wynikającym z prawa, w tym prawa finansowego – mówiła.

Posłowie PiS po raz kolejny pokazali jednak, że nie rozumieją idei samorządności. – To samorząd przez 27 lat odbudował poczucie wspólnoty wśród mieszkańców, to samorząd wyzwolił w ludziach postawy obywatelskie i zmienił wizerunek polskich wsi, miast i miasteczek – wskazywała Genowefa Tokarska.

Zobacz również → PiS chce usuwać samorządowców bez wyroku sądu

Nie jest tajemnicą, że rządzący dążą do obsadzenia swoimi pracownikami kolejnej instytucji. – PiS kontynuuje niegodziwą metodę wymiany pracowników na „swoich” nie dając możliwości odwołania, możliwości jakiejkolwiek rekompensaty, niezabezpieczenia osób w okresie ochronnym, w tym również kobiet w ciąży – potwierdzała te obawy posłanka.

Niestety walec PiS rozjeżdżający kolejne filary samorządności nie zatrzymał się. – Dzień 8 czerwca 2017 roku był smutnym dniem dla polskiej idei samorządności – zakończyła posłanka Genowefa Tokarska.