Skip to main content

W Kazimierzy Wielkiej odsłonięto pomnik Wincentego Witosa. Uroczystość była najważniejszym punktem Święta Ludowego w województwie świętokrzyskim.


W niedzielę w Kazimierzy Wielkiej odbyły się świętokrzyskie obchody Święta Ludowego 2018 r. Najważniejszym punktem obchodów święta było odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa. Monument stanął przy siedzibie powiatowego zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider świętokrzyskich struktur PSL Adam Jarubas oraz inicjator budowy pomnika starosta kazimierski, prezes PSL w powiecie kazimierskim Jan Nowak. W uroczystości uczestniczył także prawnuk działacza Wincentego Witosa Marek Steindel.


Pomnik Wincentego Witosa ma upamiętniać Jego wkład w budowę niepodległej i demokratycznej Polski. Jest także wyrazem solidarności wiejskiej i ma przypominać o związkach Witosa z ziemią kazimierską, na której bywał m.in. w Czarnocinie i Topoli.

– Poświęcając pomnik Witosowi, chcemy uczcić te wartości, które niesie ze sobą ruch ludowy. Ma być wyrazem naszej solidarności wiejskiej. Ma przypominać o człowieku, który przez całe życie walczył o upodmiotowienie wsi i równouprawnienie chłopów – tłumaczył inicjator budowy pomnika Jan Nowak.


Odsłonięcie pomnika Witosa w Kazimierzy Wielkiej odbyło się w dniu szczególnym dla polskiej wsi, czyli w tzw. Zielone Świątki.

– Święto Ludowe to święto ludzi pracujących na roli. To nasze ludowe korzenie. PSL nigdy nie krył, że historycznie pod względem pewnych wartości programowych odwołuje się w największym stopniu do wsi. Przy okazji takich świąt, jak to dzisiejsze chcemy również przypominać o udziale chłopów w walkach o wolność naszego kraju. To są piękne tradycje, które są ciągle żywe – podkreślił lider PSL w województwie świętokrzyskim Adam Jarubas.