Skip to main content

Już w najbliższą sobotę przed Ministerstwem Rolnictwa odbędzie się Wielka Demonstracja przeciwko przyjęciu przez Polskę kontrowersyjnej umowy handlowej z Kanadą (CETA). – Chcemy jasno powiedzieć rządowi PiS, że nie ma naszej zgody na niszczenie polskiego rolnictwa – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Ludowcy wezmą udział w sobotniej Wielkiej Demonstracji z organizacjami pozarządowymi – Akcją Demokracja, Instytutem Globalnej Odpowiedzialności, fundacją Strefa Zieleni. Wspólnie przemaszerujemy stołecznymi ulicami w proteście przeciw działaniom rządu PiS.

– Nie ma naszej zgody na niszczenie polskiego rolnictwa i gospodarki! Rząd PiS wielokrotnie mówił o wzmacnianiu suwerenności Polski. Dzisiaj wprowadza tylnymi drzwiami umowę, która jest szkodliwa dla Polski. Swoim destrukcyjnym działaniem po raz kolejny zmusza Polaków do wyjścia na ulicę – mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

To ostatni dzwonek, by zmusić rząd PiS do porzucenia planów przyjęcia kontrowersyjnej umowy. Już 18 października odbędzie się podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej. Polskę będzie tam reprezentował szef MSZ Witold Waszczykowski. Już wcześniej na szczycie unijnym w Bratysławie wyraził wstępną zgodę na CETA.

PiS, wspólnie z posłami Platformy Obywatelskiej, przeforsowało w Sejmie uchwałę popierającą CETA. Cały proces odbywa się w ogromnym pośpiechu, bo na 27 października zaplanowano uroczyste podpisanie umowy na szczycie Unia Europejska-Kanada.

Umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą od dawna wzbudza duże kontrowersje. PSL wielokrotnie wskazywało na katastrofalne skutki wprowadzenia jej w Polsce, m.in. zniszczenie mniejszych gospodarstw rolnych, zalew rynku żywnością GMO, wzrost bezrobocia, czy wzmocnienie wielkich korporacji.

Przeczytaj także → 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o CETA

– Wspólnie zamanifestujmy nas sprzeciw przeciw działaniom rządu PiS. Bądźmy w sobotę razem w Warszawie, stańmy w obronie polskiego rolnictwa i polskich przedsiębiorców. Pokażmy swój sprzeciw wobec destrukcyjnej polityki PiS – wzywa lider ludowców.

Wielka Demonstracja rozpocznie się o godz. 13:00 przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej 30 w Warszawie.