Skip to main content

Wolna od pracy Wigilia to ciągle marzenie Polaków, którzy chcą od rana spędzać ten dzień z najbliższymi. 24 grudnia to wyjątkowy i najbardziej rodzinny dzień w całym roku, dlatego trzeba go szczególnie uszanować – zaznaczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Zakłada on, że w Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia Polacy nie musieliby pracować. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już w przyszłym roku.

– 24 grudnia powinien być dniem wolnym od pracy. Wigilia jest dniem szczególnym i wyjątkowym. To najbardziej rodzinny dzień z całego roku i dzień, w którym życzymy sobie dobrze. Trzeba też szczególnego uszanowania dla tego dnia – powiedział w Sejmie na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Według ludowców ustanowienie Wigilii, jak dnia wolnego byłoby tylko usankcjonowaniem tego, co w wielu firmach i instytucjach obecnie już ma miejsce. – Niektóre osoby albo są zwalnianie wcześniej, albo pracownicy w ogóle nie przychodzą w tym dniu do pracy – stwierdził lider PSL. Dodał, że „wolna Wigilia to marzenie Polaków, aby móc ten dzień rodzinny i świąteczny spędzić z najbliższymi od rana, a nie od godz. 17 czy 18″.

Wiceprezes PSL Urszula Pasławska dodała, że propozycja ludowców jest ” ważnym ukłonem w stronę rodziny”.


– Punktem kulminacyjnym Wigilii jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazuje zasiadać po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. To naprawdę jeden z niewielu dni w roku, kiedy możemy spotkać się z dawno nie widzianymi krewnymi – uważa Urszula Pasławska.

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.


Wielki Piątek natomiast jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zaapelował do wszystkich pracodawców, „aby już w tym roku zwolnili z pracy w Wigilię swoich pracowników”. – Nie na mocy ustawy, ale na mocy dobrego zwyczaju i obyczaju – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.