Skip to main content

Zielona Niedziela – to ponad 100 spotkań w całej Polsce organizowanych przez posłów, samorządowców i działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. 3 kwietnia o 13:00 będziemy odpowiadać na pytanie czy grozi nam brak żywości i przedstawiać propozycje PSL na zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL: „Niezwykle istotną kwestią jest gwarancja bezpieczeństwa żywnościowego. W najbliższą niedzielę, w całej Polsce, odbędą się z naszej inicjatywy spotkania dotyczące sytuacji w rolnictwie i jej wpływu na ceny oraz portfele Polaków.”

Agresja Rosji na Ukrainę to tylko jeden z czynników, które destabilizują sytuację na rynku żywności. Rosnące ceny nawozów, warunki pogodowe i planowane na szczeblu unijnym ograniczenie produkcji rolnej oraz rosnące ceny energii to powody dla których rachunki które płacimy za żywność w sklepach z dnia na dzień są coraz wyższe. Największym jednak problemem jest brak aktywności rządu w tym obszarze.

Stefan Krajewski, poseł PSL: „Zielona niedziela to kolejny sygnał, że PSL rozmawia zarówno z producentami żywności, jak i konsumentami. Będziemy bronić zdrowych, polskich produktów. Bezpieczeństwo żywnościowe jest podstawą naszej racji stanu.” 

Wysokie ceny żywności w sklepach już dzisiaj budzą niepokój. W momencie trwania wojny za naszą granicą wszyscy mamy świadomość, że będzie jeszcze gorzej. W trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków ludowcy już w styczniu złożyli projekt ustawy mówiącej o dopłatach w wysokości 1000 zł do każdej zakupionej przez rolnika tony nawozów. 

Podczas niedzielnych spotkań PSL będzie prezentować siedem postulatach dotyczących pomocy polskiej wsi. 

  1. Odsunięcie w czasie wprowadzenia w życie Zielonego Ładu 
  2. Dopłata 1000 zł to tony nawozu 
  3. Polska wieś zieloną elektrownią
  4. 0% VAT na polską, zdrową, tradycyjną żywność
  5. Większe środki na bioasekurację – walka z ASF
  6. STOP CPK – środki przeznaczone na transformację energetyczną
  7. Zielony targ w każdej gminie

Posłowie PSL podnoszą także problem znikomej aktywności unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL: „Z jednej strony polski rząd w kwestii wymiaru sprawiedliwości robi co chce i nie ogląda się na decyzji Brukseli, z drugiej mając własnego komisarza ds. rolnictwa brak pomocy rolnikom tłumaczy brakiem decyzji Brukseli. To absurd.”

PSL już w październiku 2021 roku złożyło w Sejmie projekt ustawy wprowadzającą stałą obniżkę VAT na zdrową, tradycyjną żywność.