Skip to main content

W niedzielne popołudnie, 23 lipca br. w Muninie na Podkarpaciu wystartuje III Bieg Czterolistnej Koniczynki. Uczestnicy biegnąc pod hasłem „Braterstwo” wspólnie uczczą pamięć zabitych uczestników Wielkiego Strajku Chłopskiego z 1937 roku.

Braterstwo to cecha, którą rozwinęli w sobie i dali dowód jej wartości bohaterowie Wielkiego Strajku Chłopskiego. Rozpoczynając III Bieg Czterolistnej Koniczynki spod pomnika upamiętniającego śmierć siedmiu chłopów ze wsi Munin, którzy stracili życie w 1937 roku, uczcimy 80. rocznicę tych wydarzeń. Warto pamiętać, że przez cały okres trwania Strajków Chłopskich życie straciło 44 chłopów a 5 tysięcy osób aresztowano.

Strajk Chłopski w 1937 r. był największą manifestacją polityczną II Rzeczypospolitej, zakończoną wojskową interwencją i kilkunastoma ofiarami wśród manifestujących. W warunkach potęgującej się nędzy na wsi i lekceważenia chłopów, wieś wystąpiła przeciw władzy sanacji. Strajk objął cały kraj, ale główne wydarzenia rozegrały się właśnie w południowo-wschodnich częściach kraju.

Zobacz zmagania uczestników w zeszłorocznej edycji biegu → TUTAJ

Dlatego 23 lipca br. zaakcentujmy nasze braterstwo i pamięć o poległych chłopach zgłaszając się do rywalizacji w Muninie. Wspólny start biegu na trasie 5 km oraz koleżeńskiego wyścigu Nordic Walking na dystansie 5 km rozpocznie się ok godz. 17.00.

Formularz zgłoszeniowy III Biegu Czterolistnej Koniczynki znajdziecie

>>>TUTAJ<<<

Zapraszamy!

Fot. Bieg Czterolistnej Koniczynki