Skip to main content

Potwierdzono 59. ognisko ASF, a każdy dzień przynosi coraz większe straty wśród rolników. Radni województwa lubelskiego mówią wprost: czas ogłosić stan klęski żywiołowej.

Rolnicy województwa lubelskiego są najbardziej poszkodowani przez ASF. Wirus objął swoim zasięgiem już trzy powiaty: bialski, radzyński, włodawski. Dlatego radni sejmiku województwa lubelskiego nie mieli wątpliwości. Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej przez ASF.

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, dotychczasowe działania rządu PiS są nieskuteczne i nie dają żadnych pozytywnych efektów. „Wyrażamy głębokie obawy o przyszłość hodowców gospodarujących na terenie naszego regionu. Mamy podstawy stwierdzić, że szybko rozwijająca się choroba ASF zlikwiduje hodowlę świń w naszym województwie” – czytamy.

Sejmik wojewódzki na ostatniej sesji przeznaczył 450 tys. zł na premie dla mieszkańców, którzy znajdą padłego dzika oraz dla myśliwych, którzy zastrzelą lochę. Samorządowcy uważają, że powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF wymaga zredukowania pogłowia dzików, bo te zwierzęta roznoszą wirusa.

Wicemarszałek Grzegorz Kapusta z PSL jest zdania, że obecna sytuacja wymaga pilnych działań. – Stan klęski żywiołowej jest po to, aby podjąć nadzwyczajne kroki. Mamy kolejne rozporządzenia o bioasekuracji, rolnicy muszą je stosować wszędzie tam, gdzie przejawia się zagrożenie przenoszenia wirusa. Ale za tym nie idzie wsparcie finansowe dla rolników. Rolnik nie ma świń, nie ma dochodów, a ma jeszcze wyasygnować dodatkowe środki np. na maty. Ludzie pozostają bez dochodów – tłumaczy Kapusta.

Sejmik zwrócił się do wojewody lubelskiego o rozpoczęcie procedury mającej na celu wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Może być on wprowadzony w drodze rozporządzenia przez wojewodę na obszarze, na którym wystąpiła klęska,a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Wprowadza się go na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Stan klęski może zostać przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, za zgodą Sejmu.