Skip to main content

Specjalny dodatek 500 zł dla seniorów, nowy Fundusz Klęskowy dla poszkodowanych rolników, gwarantowane środki na podwyżki dla medyków oraz 50 tys. zł dla każdej gminy na obchody 100-lecia niepodległości – takie poprawki do budżetu na 2018 rok zgłasza PSL. Zobacz, co jeszcze chcemy zmienić!


Sejm zajmie się dzisiaj budżetem na 2018 r. Ludowcy przygotowali propozycje poprawek w rządowym projekcie, o których zapomniał PiS. Skierowane są przede wszystkim do polskich rodzin, seniorów, rolników i pracowników służby zdrowia. To nie wszystko. Zyskają nie tylko oni! PSL proponuje również przekazanie dodatkowych 50 tys. złotych dla gmin z okazji 100-lecia niepodległości czy 2 miliardy złotych środków na walkę ze smogiem. Skorzystamy na tym wszyscy!

Polskie rodziny zasługują na więcej

Zróbmy piękny prezent seniorom. Ludowcy proponują wpisanie do budżetu propozycji dodatku dla seniorów w wysokości 500 zł. Środki miałyby być wypłacane przed świętami w grudniu. Projekt takiego świadczenia PSL złożyło już po raz drugi w Sejmie. Środki zapisane w budżecie na ten cel wyniosłyby 2,8 mld zł.

– PiS odwróciło się od osób starszych. My chcemy, żeby jesień życia seniorów nie musiała być w ciemnych barwach. Te środki im się po prostu należą. Szczególnie po tegorocznej skandalicznie niskiej waloryzacji rent i emerytur – przypomina Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. (Więcej na temat dodatku 500 zł dla seniorów → TUTAJ)

Zyskają również rodziny, a właściwie ponad 400 tys. polskich rodzin. Jak? Dzięki wprowadzeniu zasady „złotówka za złotówkę” do programu „Rodzina 500+”. Obecnie przy najmniejszym przekroczeniu progu dochodowego rodzice tracą prawo do świadczenia na swoje pociechy. Problem szczególnie boleśnie dotyka samotnych rodziców.

Zasada wprowadzona w polityce rodzinnej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza zmienia tę absurdalną sytuację. Przykład? – Jeśli rodzina przekroczy próg dochodowy o 50 zł, nie traci całego świadczenia, tylko jest ono pomniejszane o te 50 zł – tłumaczy lider ludowców. (Więcej o ZŁzaZŁ → TUTAJ)

Więcej w naszych portfelach zostałoby również dzięki likwidacji abonamentu. Taką propozycję złożą ludowcy. PiS od początku swoich rządów próbuje zmusić Polaków do łożenia na swoją propagandę. Rząd żongluje kolejnymi propozycjami, chcąc przemycić podatek za polityczną agitkę. Dość tego!

PSL proponuje zniesienie abonamentu. Ponad 67 proc. Polaków nie chce płacić daniny – wynika z badań Międzynarodowej Agencji Mediowej MEC. Ludowcy chcą, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł. Oprócz tego finansowanie zapewniałyby dobrowolne wpłaty osób fizycznych, obrót prawami do audycji oraz z reklam i audycje sponsorowane. (Więcej o abonamencie → TUTAJ)

Ważnym problemem dotykającym bezpośrednio nasze zdrowie jest smog. Walka o czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Dlatego powinniśmy pomóc rodzinom, które wymieniają piece. PSL proponuje dodatek antysmogowy, czyli dopłatę do rachunków po wymianie pieca. Taki dodatek wynosiłby 1000 zł.

Minister Jurgiel i inne problemy rolnictwa

Nie zostawimy rolników samych z problemami, których nie umie rozwiązać minister Jurgiel. Plagą, która rujnuje dzisiaj polskie rolnictwo szczególnie dotkliwie to wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. – Zostaliśmy z niczym. Co mamy teraz zrobić? – pytali niedawno przedstawicieli resortu rolnictwa hodowcy. Pytanie pozostało bez odpowiedzi.

Wesprzyjmy ich! PSL proponuje wpisanie do budżetu dodatkowego miliarda złotych na straty spowodowane ASF. – Przy 3 ogniskach choroby, będący w opozycji Krzysztof Jurgiel miał gotowe recepty na problem ASF. Teraz mamy 100 ognisk i zero działań ministra. Propozycja rekompensat nie zwalnia resort z działania, ale wspomoże rolników – mówi Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

ASF i minister rolnictwa to nie jedyne plagi dotykające rolnictwo. Wciąż w pamięci mamy obrazki zniszczeń po sierpniowych nawałnicach. Poprzewracane drzewa, pozrywane dachy i zniszczone uprawy. Straty były liczone w milionach złotych. Wielu rolników straciło nawet 90 proc. swoich upraw i zostało z tym samych.

Zabezpieczmy rolników przed tym dramatem. Ludowcy proponują przeznaczyć 1,85 mld złotych na Fundusz Klęskowy dla rolników. Środki byłyby wypłacane dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi. To pomogłoby gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku wydarzeń podobnych do tych z sierpnia tego roku.

Na zdrowie!

Wszyscy wiemy, że zdrowie to najwyższa wartość. Na wielki szacunek zasługują ci, którzy strzegą naszej dobrej kondycji. Przeznaczmy znaczne środki na podwyżki w służbie zdrowia. PSL proponuje 500 milionów złotych przeznaczone na wzrost płac medyków.

– Wzrost płacy w służbie zdrowia jest potrzebny. Dobitnie pokazuje to trwający protest lekarzy rezydentów. Dzisiaj polscy lekarze są zmuszeni wyjeżdżać z kraju, by móc godnie żyć i zarabiać. To musi się zmienić – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, z wykształcenia lekarz. (Więcej o programie PSL dla służby zdrowia → TUTAJ)

48 tys. ofiar i 102 mld dolarów strat rocznie. O czym mowa? O problemie, który dotyka nas wszystkich. Smog. Zgodnie z przewidywaniami rząd PiS wraz z odejściem zimy zapomniał o kwestii czystego powietrza. Temat jak bumerang powróci zimą. Wtedy będzie już jednak za późno.

Na stole leży cały czas Narodowy Program Antysmogowy, opracowany przez PSL. To najbardziej kompleksowa propozycja walki ze smogiem. Propozycje zawarte w nim to nie tylko wspomniany dodatek antysmogowy. To również dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne, rozwój elektrociepłowni czy wprowadzenie odpowiednich norm czystości powietrza. Na te działania proponujemy zapisanie w budżecie 2 mld zł. Pamiętajmy, że nasze zdrowie to najwyższa wartość. (Więcej o NPA → TUTAJ)

Wspólne dobro

Już za chwilę będziemy obchodzić piękną rocznicę naszej historii. 100-lecie niepodległości Polski. Wyjątkowa data zasługuje na szczególne świętowanie. Ludowcy proponują, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się tego dnia. Przeznaczmy 50 tys. zł dla każdej gminy.

Zyskamy na tym wszyscy. Dodatkowe środki dla naszych małych ojczyzn odczujemy bezpośrednio wszyscy. Już dzisiaj widzimy jak pięknieją i rozwijają się na przestrzeni lat nasze najbliższe okolice. To ogromny sukces gospodarzy i nas wszystkich.

Rozwojowi małych ojczyzn towarzyszyła rozbudowa czegoś niematerialnego. Wspólnie zrobiliśmy milowy krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nie rujnujmy tego. Mimo prób zburzenia dokonań Polaków przez obecną władzę możemy dalej rozwijać filary naszego dokonania.

Wesprzyjmy trzeci sektor. PSL proponuje przekazanie 200 milionów złotych dla organizacji pozarządowych. Pytanie brzmi: jak tego dokonać, by środki nie trafiły tylko do politycznych nominantów PiS? Przekażmy je Rzecznikowi Praw Obywatela. Tak zapewnimy im apolityczność.