Skip to main content

Decyzja PiS o podniesieniu wieku emerytalnego rolnikom wywołała burzę. Dostaliśmy setki maili i telefonów z pytaniami, co PiS szykuje dla polskiej wsi. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Kiedy rolnicy mogą przejść na emeryturę?

Dzięki PSL, rolnicy mogą przejść na emeryturę mając 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). A więc znacznie wcześniej niż wynosi ustawowy wiek emerytalny.

2. Dlaczego rolnikom nie podniesiono wieku emerytalnego do 67 lat?

To zasługa PSL. Gdy Platforma Obywatelska razem z Ruchem Palikota podnosiła wiek emerytalny, Ludowcy stanęli murem za rolnikami. Wywalczyliśmy po ciężkich bojach, że podwyżka nie obejmie mieszkańców wsi.

3. Co chce zrobić PiS?

PiS chce by rolnicy pracowali o 5 lat dłużej. Choć jeszcze przed wyborami PiS obiecywało obniżenie wieku emerytalnego. Okazało się, że nie dotyczy to polskiej wsi. Rolnicy według PiS powinni pracować dłużej. Dla wielu oznacza to, że nigdy nie doczekają się emerytury, bo rolnicy żyją statystycznie krócej niż mieszkańcy miast.

4. Czy PiS może podnieść wiek emerytalny rolnikom?

PiS może zrobić wszystko, bo ma większość. Tylko ostry protest mieszkańców wsi może ich przed tym powstrzymać. Musimy wspólnie przeciwstawić się zakusom PiS. Jeśli każdy z nas nie zacznie działać, nie powstrzymamy ich. Nie pozwólmy, by nasi rodzice musieli na starość pracować ponad swoje siły.