Skip to main content

PiS odrzucił pomysł „Emerytura bez podatku” w Sejmie jako projekt poselski, dlatego zgłosimy go jako projekt obywatelski – oświadczył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. PSL zakłada komitet inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.


Emeryci to grupa społeczna, która obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Gigantyczny wzrost cen przy śmiesznie małej waloryzacji sprawia, że starszym osobom żyje się dziś dużo ciężej niż to miało miejsce jeszcze trzy lata temu. Pomóc miała ustawa PSL „Emerytura bez podatku”. Na drodze stanął PiS.

Polskie Stronnictwo Ludowe konsekwentnie walczy z PiS-em o podwyższenie świadczeń dla emerytów i rencistów. Pierwsze kroki w tej sprawie zostały podjęte już w kwietniu 2017 r. Jednak zaledwie dwa miesiące później PiS odrzucił projekt ludowców. Pomysł PSL ponownie wrócił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku. Niestety, ale i tym razem politycy PiS opowiedzieli się przeciwko seniorom. Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowił odrzucić projekt już w pierwszym czytaniu.

Według Jerzego Gosiewskiego który wypowiadał się w imieniu klubu PiS wprowadzenie takiej reformy jest niemożliwe z uwagi na „konieczność przeprowadzeni głębokich, bardzo kosztownych zmian w systemach informacyjnych ZUS”. Do projektu negatywnie odniósł się także rząd PiS. Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki również krytycznie odniósł się do podwyżek dla seniorów.

Czytaj więcej → PiS odrzuca #EmeryturaBezPodatku. Oni głosowali przeciw seniorom

– Projekt, który dawał szanse na godne życie dla milionów emerytów i rencistów w Polsce, bez chwili refleksji i namysłu został przez partię rządzącą odrzucony. To wstyd i kpina z emerytów i rencistów – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Nie odpuścimy tego projektu. Nie wejdziemy nigdy w żadną koalicję, dopóki nie będzie w umowie koalicyjnej zapowiedzi realizacji tego postulatu. Nie udało się projektu „Emerytura bez podatku” przeforsować w Sejmie jako projekt poselski, dlatego zgłaszamy ten projekt jako projekt obywatelski – zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ludowcy rozpoczynają zakładanie komitetu inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

– Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą poprzeć ten projekt, do komitetu inicjatywy obywatelskiej. Chcemy go zarejestrować w ciągu dwóch tygodni i już w maju rozpocząć zbiórkę podpisów pod projektem „Emerytura bez podatku” – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.